Oblíbené dietní a zdravé pomazánky

Dietní pomazánkyPomazánky jsou rychle hotové a dají se použít pro každou příležitost, právě proto jsou velmi oblíbené. Není nutno je udělat čistě jen na jednohubky či na chlebíčky, ale můžete je využít i na snídani, svačinu nebo večeři. A nemusíte je zatracovat ve chvíli, kdy hubnete. Můžete vyměnit majonézu za jogurt, nebo máslo za něco, kde je tuku méně. Odlehčená varianta může být dobrá, a i přesto dietní.

Plnotučný tvaroh můžete nahradit polotučným nebo nízkotučným. Místo másla použijte pomazánkové máslo, smetanu nahradí jogurt a tučný sýr vynechejte a vyberte ten s 30% tuku. Je velmi mnoho variant zdravých pomazánek, jen si vyberte tu, kterou máte rádi. Nechcete něco nahrazovat? Jednou za čas tučná pomazánka neuškodí.

Tvarohová pomazánka

Ingredience:

250g nízkotučného tvarohu

3 PL majonézy

2 KL hořčice

mletý pepř

sůl

pažitka

jarní cibulka

medvědí česnek

Postup:

Tvaroh promícháme s majonézou a hořčicí. Přidáme nakrájenou pažitku, cibulku nebo medvědí česnek. Dochutíme mletým pepřem a solí. Vychladíme a můžeme podávat.

Vajíčková pomazánka

Ingredience:

250g nízkotučného tvarohu

1 PL hořčice

3 vejce

1 střední cibule

50g eidamu

mletý pepř, sůl

pažitka na ozdobu

Postup:

Vejce uvaříme natvrdo, oloupeme a na kostky nakrájíme. Chceme-li dietnější verzi, žloutky vyhodíme. Vejce smícháme s tvarohem, hořčicí a cibulí, nakrájenou na kostky. Poté přidáme nastrouhaný sýr a ochutíme solí a pepřem. Dáme vychladit a na závěr ozdobíme pažitkou.

Česneková pomazánka

Ingredience:

250g nízkotučného tvarohu

1 PL majonézy nebo olivového oleje

100g eidamu

4 – 6 stroužků česneku

mletý pepř, sůl

Postup:

Tvaroh s majonézou a prolisovaným česnekem vyšleháme. Smícháme se strouhaným sýrem, dochutíme pepřem a solí. Pomazánku vychladíme a podáváme.

Celerová pomazánka

Ingredience:

1 menší celer

3 mrkve

100g Lučiny

mletý pepř, sůl

1 polotučný bílý jogurt

1 citron

pažitka

Postup:

Celer oloupáme a nastrouháme. Podobně zpracujeme i mrkve. Jogurt s lučinou utřeme a přidáme pár kapek citronu. Dochutíme pepřem a solí. Pomazánku vychladíme a můžeme ozdobit pažitkou.

Avokádová pomazánka

Ingredience:

1 avokádo

1 citrón

1 PL olivového oleje

stroužek česneku

sůl

Postup:

Dužinu vydlabeme lžící, rozmixujeme. Smícháme se šťávou z citrónu, s olejem a česnekem, který prolisujeme. Pomazánku dochutíme solí a dáme vychladit.

Fazolová pomazánka

Ingredience:

80g fazolí

4 PL olivového oleje

2 stroužky česneku

mletý pepř a sůl

Postup:

Fazole uvaříme běžným způsobem, jak jsme zvyklí. Jakmile vychladnou, odstraníme přebytečnou vodu a rozmixujeme s olejem a s česnekem. Vznikne hmota, kterou dochutíme pepřem a solí, a necháme chladit.

Pomazánka z tofu

Ingredience:

1 balení tofu natural

4 PL olivového oleje

5 PL lahůdkového droždí

2 stroužky česneku

3 – 4 lžíce vody

pažitka

sůl

Postup:

Rozmixujeme tofu s olejem, vodou, česnekem a lahůdkovým droždím. Přidáme nakrájenou pažitku a dochutíme solí. Pomazánku dáme vychladit.

Jakou dietní pomazánku máte vy nejraději? Podělte se s námi o recept, můžete ho napsat do komentáře pod článek.
Přidej komentář

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *