Cvičení a sport v těhotenství: ano či ne?

Těhotenství a čekání na miminko je pro každou ženu jedním z nejhezčích období jejího života. Mnoho žen považuje možnost otěhotnět jako dar, a proto není divu, že se snaží o sebe pečovat co nejvíce to jde. Občas mají o sebe takový strach, že omezí všechny pohybové aktivity, aby se jim nic nepřihodilo.

Jenže pohyb je důležitý nejen za normálních okolností, ale také v těhotenství. Pokud to vaše zdravotní situace dovolí, není nutné sport v těhotenství vynechávat. Jaké aktivity můžete zařadit do vaší denní těhotenské rutiny? Prozradíme vám nejčastější sporty v těhotenství a zároveň přiblížíme jak cvičit v těhotenství.

Každé těhotenství je jiné

Stejně, jako se člověk od člověka lišíme, tak i průběh těhotenství může být žena od ženy odlišné. Některé mají velké komplikace, a proto jim nezbývá nic jiného, než celých 9 měsíců odpočívat na pohovce.

Zhubněty rychle a levně - Jídelníček zdarma

Na druhou stranu ženy, které nemají žádné problémy a jejich zdravotní stav to dovoluje, by se měli pro podporu svého zdraví pravidelně hýbat. Sport v těhotenství má totiž mnoho zdravotních benefitů, jako je například snížení rizika těhotenské cukrovky, nebo udržuje krevní tlak v optimálních hodnotách.

Víte, jak na zdravé palačinky + 7 receptů na zdravé palačinky

Vysněné sportovní výsledky odložte až na období po porodu

Rozhodně by však žena neměla začínat s novým typem sportu a mít přehnané fitness cíle. Je to z toho důvodu, že tělo není na tuto zátěž zvyklé, a proto by mohla nově zařazená aktivita zdraví spíše uškodit, než ho podpořit.

Pokud se rozhodnete cvičit i v těhotenství, rozhodně to nepřehánějte s délkou, ani intenzitou tréninku. Nutná je také předchozí konzultace s lékařem. A ještě víc, než kdy dříve během sportovní aktivity pečlivě dodržujte pitný režim.

Váha je u dětí velmi důležitým ukazatelem jejich vývoje a zdravotního stavu. Poradíme vám, jak vytvoříte u dítěte správné stravovací návyky.

Být fit: 5 tipů na cvičení v těhotenství

Váš zdravotní stav je v pořádku a vy se cítíte plni energie? Skvělé, pokud vám to lékař dovolí, můžete zařadit do vašeho dne pravidelný pohyb. Nevíte, jaký typ cvičení a sportů je v těhotenství vhodný? Přinášíme vám 5 tipů, jak na cvičení v těhotenství.

  1. Gravid jóga

Jóga se těší velké popularitě. Čím dál více lidí ji zařazuje do svého denního režimu a to především kvůli mnoha benefitům, které s sebou její praktikování přináší. Těhotenská jóga, nebo také gravid jóga, je speciálně upravený typ jógy, který se cvičí ve velmi pomalém tempu. Je sestavena ze speciálních cviků, které jsou přímo určené pro ženy v těhotenství.

Těhotenská jóga pomůže budoucí mamince nejen protáhnout všechny svaly v těle, ale také navodit pocit klidu a harmonie. Jak je to možné? Jóga totiž není jen o pouhém cvičení, ale zaměřuje se také na propojení dechu s jednotlivými pozicemi, které se nazývají ásany. Jaké jsou její další výhody?

  • pomáhá v boji proti bolest zad, které jsou typické pro těhotenství
  • posiluje pánevní dno a napomáhá otevření kyčlí pro snadnější porod
  • pomáhá ke zlepšení cirkulace krve v těle
  • zklidňuje roztěkanou mysl a pozitivně působí na psychiku
  • je nenáročná na fyzičku
  • nepotřebujete k ní žádné speciální vybavení

Většina jógových studií nabízí komplexní kurzy gravid jógy, které obsahují například 10 provázaných lekcí, ale jednotlivé lekce také nejsou výjimkou. Velkou výhodou těhotenské jógy je to, že jsou vhodné i pro ty, kteří jógu nikdy nepraktikovali. Bonusem je fakt, že se na lekci setkáte pouze s nastávajícími maminkami, takže se nemusíte bát zvídavých pohledů, nebo nekomfortu při cvičení.

Podpořte nedostatek estrogenu ve vašem těle přírodním produktem, který jsme sami otestovali.

  1. Plavání

Kila navíc, které bezpochyby patří ke každému těhotenství se mohou negativně projevit na kondici kloubů. Pro ženu je pak i obyčejná chůze naprosto problematická. Jak tomu předejít a uvolnit celý pohybový aparát? Zkuste pohyb ve vodě.

Tělo je v bazénu nadnášeno, a proto je plavání skvělým sportem v těhotenství. Je šetrné ke kloubům. Přitom efektivně protáhne celé tělo a zrelaxuje mysl. Mnoho plaveckých bazénů nabízí kurzy plavání pro těhotné, které kromě samotného plavání zahrnují i dýchání nebo nenáročné cviky ve vodě.

Chcete mít vaše kila v těhotenství pod kontrolou? Odpovíme vám, jak se sestavují kalorické tabulky a k čemu jsou vůbec dobré.

Během návštěvy bazénu dodržujte veškeré bezpečnostní pokyny, abyste snížili možná rizika na minimum. Neplavte ve velkých skupinkách, kde hrozí například riziko kopnutí od někoho cizího. Omezte také častý pohyb v areálu bazénu, kterým riskujete uklouznutí, nebo prochladnutí.

Určitě je lepší navštěvovat takové plavecké bazény, které mají vodu přizpůsobenou náročným požadavkům těhotných žen. Mějte na paměti, že po plavání byste měli být pořádně vysušení a dostatečně teple oblečení, abyste venku neprochladli.

I v těhotenství je možné sportovat

  1. Chůze

Procházky, nebo svižnější chůze je tím nejjednodušším sportem v těhotenství. Vezměte s sebou kamarádku, nebo čtyřnohého přítele a vyjděte do nejbližšího okolí. Pokud máte v ujít více kilometrů, tak volte pevnou a stabilní obuv, která je vhodná pro delší pobyt venku.

Žabky, nebo sandále nechte doma. Pozor si dejte také na terén. Vyhněte se náročným túrám a vysokým horám, kde je zvýšená možnosti zakopnutí třeba o kořen stromu, nebo kámen.

Nevíte jak a co vařit vašemu potomkovi? Představíme vám hlavní zásady zdravého stravování u dětí.

  1. Jemné domácí cvičení

Nechce se vám procházet venku a do bazénu vás nikdo nedostane? Zkuste se protáhnout doma. Na internetu najdete mnoho návodů a lekcí zaměřené na to, jak cvičit v těhotenství.

Buďte však opatrní a nikdy se nepřemáhejte. Během cviků byste se neměli abnormálně zadýchávat a nemělo by vás nic bolet. Cvičení musí být opravdu příjemné a nemělo by trvat dlouhou dobu.

  1. Cvičební lekce speciálně upravené pro těhotné

Máte nějaký oblíbený sport, ale nejste si jistá, jestli ho můžete cvičit v těhotenství? Zkuste se zeptat ve vašem sportovním centru, zda nenabízí speciálně upravené lekce vašeho sportu pro těhotné.

Kromě jógy se můžete setkat třeba se speciálně upravenými lekcemi pilates pro těhotné.  Velmi oblíbené jsou také lekce s cvičícími míči, nebo jemné tance pro těhotné.

Víte, co je to svalová horečka, jaké jsou příznaky a jak na léčbu

A co běhání a posilováním v těhotenství?

Názory odborníků na to, zda je běh, nebo posilování v těhotenství vhodné se rozcházejí. Pokud žena před otěhotněním pravidelně běhala a její zdravotní stav je bezproblémový, nemusí svůj pravidelný trénink vypouštět. Důležité je však svému stavu přizpůsobit intenzitu a počet kilometrů.

Nezbytnou nutností je při běhu v těhotenství kvalitní sportovní vybavení, které musí obsahovat sportovní podprsenku a běžecké boty. Posilování v těhotenství je na tom v podstatě stejně jako běhání. Není nutné ho úplně vynechat, ale vždy je nutné řídit se zdravotním stavem a radami vašeho lékaře.

Moderní doba disponuje nekonečným přísunem jídla a to se může podepsat na zdraví vašeho dítěte. Ukážeme vám, jaké jsou příčiny dětské obezity a přidáme inspiraci na jídelníček.

Sporty v těhotenství: těmto se raději vyhněte

Pokud nemáte žádné zdravotní komplikace a po konzultaci s lékařem můžete cvičit v těhotenství, myslete na to, že existují určité pohybové aktivity, kterým je bezpečnější se vyhnout. Jsou to především sporty s vysokým rizikem pádu, nebo poranění břicha. Dále sem patří aktivity s rizikem přehřátí. Jaké cvičení a sport v těhotenství raději vynechat?

  • hot joga, hot pilates
  • jízda na kole nebo koni
  • kolektivní sporty jako basketbal, fotbal a podobné
  • sjezdové lyžování

Jak cvičit v těhotenství? Konzultace s lékařem je nutností

Pokud to váš zdravotní stav dovolí, není nutné cvičení a sport v těhotenství vyřadit ze svého denní režimu. Pohyb je nezbytnou součástí toho, aby vaše tělo mohlo fungovat tak, jak má. Pravidelná fyzická aktivita nabízí mnoho zdravotních benefitů i pro maminky čekající potomka. Pamatujte však, že ještě předtím, než začnete sportovat, vždy váš nápad konzultujte s lékařem.

V případě toho, že vás během sportu začne něco bolet, okamžitě přestaňte a vaše symptomy sdělte odborníkovi. Nezapomeňte, že zvýšená aktivita v těhotenství ještě více zvedá nároky na správnou výživu, které je v těhotenství velice důležitá pro zdraví nejen nastávající maminky, ale také miminka.

42 tipů, kterými nastartujete hubnutí

Získej ZDARMA 42 tipům kterými nastartuješ své hubnutí. Na tipech jsme si dali záležet, protože chceme svým čtenářkám a čtenářům nabídnou osvědčené rady, které vám pomohou s úpravou vaší postavy.

Stačí jen níže vyplnit, kam ti máme tipy poslat.


Nejnovější příspěvky

Zhubněte rychle a levně - Jídelníček zdarma
Ebook: 42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout

42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout – ZDARMA

Proces hubnutí, není o tom, že si vezmete zázračnou pilulku a všechny „špěčky“ a povislá postava, zmizí.. Zdravý životní styl a proces hubnutí, je celek, který nejde ničím obejít.

Pokud to s hubnutím myslíte vážně, rozhodně byste měli znát těchto 42 tipů na hubnutí.