Kam s nákupem? Abyste omezili plýtvání potravinami, je důležité jejich správné skladování. Kam patří ovoce, kam pečivo a jak ochránit trvanlivé potraviny před moly?
Ovoce a zelenina
Dáváte po příchodu z nákupu veškeré ovoce a zeleninu do lednice? Možná jen zbytečně zkracujete jejich trvanlivost. Zatímco chřestu, listové, kořenové a košťálové zelenině se tam líbí, u rajčat se připravujete o jejich chuť. U spousty druhů ovoce navíc zastavíte dozrávání a urychlíte proces hniloby. Co tedy patří do lednice a co ne?
Co patří do lednice:
Dejte pozor na správné uchování v lednici. Neskladujte ovoce ani zeleninu v několika vrstvách na sobě a také vše pravidelně kontrolujte, aby se nikde nezačala tvořit plíseň nebo hniloba.
- Ovoce: jahody, jablka, hrušky, hrozny, broskve, maliny, švestky, rybíz
- Zelenina: mrkev, celer, petržel, chřest, ředkvičky, salát, zelí, kapusta, kedlubna, červená řepa
Co nepatří do lednice:
Většina ovoce a zeleniny, která nepatří do lednice potřebuje k uchovávání chladné temné místo. Ideální je suchý sklep, který ne každý z nás má. Proto nejlépe uděláte, když si tyto druhy budete kupovat čerstvé a spotřebujete do pár dní.
- Ovoce: banány, avokádo, citrusy, ananas, mango a další tropické ovoce
- Zelenina: rajčata, papriky, brambory, cibule, dýně, okurky
Brambory
Má je doma každý, ale skladovat je umí málokdo. V lednici sládnou a klíčí, v teple a světle zase začínají zelenat. Pokud nemáte sklep, je to poměrně oříšek. Nejjednodušší je pořídit speciální pytel na skladování brambor, který je udrží ve tmě a suchu a prodlouží jim životnost i v panelákových podmínkách.
Maso
Skladování čerstvého masa si zaslouží opravdu pozornost. Protože se v něm mohou nacházet a také množit různé mikroorganismy, je důležité, aby bylo v chladu – ideálně v teplotě okolo 4 °C. Mleté maso a ryby dokonce v 0 až 2 °C.
Víte vše o bílkovinách a jaké potraviny jsou bohaté na bílkoviny
Nejlépe uděláte, když maso necháte v původním obalu, nebo ho dáte do uzavřené dózy, aby nepřišlo do kontaktu s jinými potravinami. Pokud víte, že maso nestihnete zpracovat do tří dnů, zamrazte ho hned po nákupu. A také pozor na maso s kostí, to se kazí rychleji než bez ní.
Vejce
Vejce vám nejdéle vydrží skladované v lednici v teplotě od 5 do 8 °C. Rozhodně je neomývejte, protože byste je zbavili jejich přirozeného ochranného filmu. Papírová plata pro delší skladování nejsou úplně vhodná. Snadno sají vlhkost a množí se v nich mikroorganismy.
Při skladování vajec dejte pozor na to, aby vedle nich nebyly aromatické potraviny – vejce totiž velmi snadno chytají okolní pachy. Takto uložená pak vydrží v lednici klidně měsíc, respektive měsíc od snášky.
Tipy na oblíbené zdravé vajíčkové pomazánky
Suché trvanlivé potraviny
Pokud si rádi děláte zásoby luštěnin, mouky, vloček a dalších suchých potravin, vězte, že si na nich rádi nepochutnáváte jen vy. Neodolají jim ani potravinoví moli. A nezastaví je ani plastový obal, ve kterém jste je nakoupili.
Proto je nejlepší, když na skladování potravin pořídíte skleněné nebo plastové dózy, které spolehlivě chrání před nevítanými strávníky a jako bonus budete mít přehlednější spíž.
Pečivo
Čerstvé křupavé pečivo je nejlepší, o tom žádná! Jeho křupavost prodloužíte, když ho budete uchovávat v bavlněném či lněném sáčku nebo utěrce, která mu dovolí dýchat. Ideálně na suchém a tmavém místě.
Špaldová mouka neboli špalda: Víte, jaký má vliv na zdraví?
Rozhodně nedávejte pečivo do igelitového sáčku nebo do lednice. V takovém případě začne brzy plesnivět. Chléb vydrží takto uskladněný klidně i týden, drobnější pečivo raději spotřebujte do 24 hodin, nebo ho zamrazte.
Napsat komentář