Jak na správné skladování potravin

Kam s nákupem? Abyste omezili plýtvání potravinami, je důležité jejich správné skladování. Kam patří ovoce, kam pečivo a jak ochránit trvanlivé potraviny před moly?

Ovoce a zelenina

Dáváte po příchodu z nákupu veškeré ovoce a zeleninu do lednice? Možná jen zbytečně zkracujete jejich trvanlivost. Zatímco chřestu, listové, kořenové a košťálové zelenině se tam líbí, u rajčat se připravujete o jejich chuť. U spousty druhů ovoce navíc zastavíte dozrávání a urychlíte proces hniloby. Co tedy patří do lednice a co ne?

Co patří do lednice:

Ketomix 20% sleva - Na vše

Dejte pozor na správné uchování v lednici. Neskladujte ovoce ani zeleninu v několika vrstvách na sobě a také vše pravidelně kontrolujte, aby se nikde nezačala tvořit plíseň nebo hniloba.

  • Ovoce: jahody, jablka, hrušky, hrozny, broskve, maliny, švestky, rybíz
  • Zelenina: mrkev, celer, petržel, chřest, ředkvičky, salát, zelí, kapusta, kedlubna, červená řepa

Co nepatří do lednice:

Většina ovoce a zeleniny, která nepatří do lednice potřebuje k uchovávání chladné temné místo. Ideální je suchý sklep, který ne každý z nás má. Proto nejlépe uděláte, když si tyto druhy budete kupovat čerstvé a spotřebujete do pár dní.

  • Ovoce: banány, avokádo, citrusy, ananas, mango a další tropické ovoce
  • Zelenina: rajčata, papriky, brambory, cibule, dýně, okurky

Brambory

Má je doma každý, ale skladovat je umí málokdo. V lednici sládnou a klíčí, v teple a světle zase začínají zelenat. Pokud nemáte sklep, je to poměrně oříšek. Nejjednodušší je pořídit speciální pytel na skladování brambor, který je udrží ve tmě a suchu a prodlouží jim životnost i v panelákových podmínkách.

Maso

Skladování čerstvého masa si zaslouží opravdu pozornost. Protože se v něm mohou nacházet a také množit různé mikroorganismy, je důležité, aby bylo v chladu – ideálně v teplotě okolo 4 °C. Mleté maso a ryby dokonce v 0 až 2 °C.

Víte vše o bílkovinách a jaké potraviny jsou bohaté na bílkoviny

Nejlépe uděláte, když maso necháte v původním obalu, nebo ho dáte do uzavřené dózy, aby nepřišlo do kontaktu s jinými potravinami. Pokud víte, že maso nestihnete zpracovat do tří dnů, zamrazte ho hned po nákupu. A také pozor na maso s kostí, to se kazí rychleji než bez ní.

Vajíčka při dietě nemusí být jediná potravina

Vejce

Vejce vám nejdéle vydrží skladované v lednici v teplotě od 5 do 8 °C. Rozhodně je neomývejte, protože byste je zbavili jejich přirozeného ochranného filmu. Papírová plata pro delší skladování nejsou úplně vhodná. Snadno sají vlhkost a množí se v nich mikroorganismy.

Při skladování vajec dejte pozor na to, aby vedle nich nebyly aromatické potraviny – vejce totiž velmi snadno chytají okolní pachy. Takto uložená pak vydrží v lednici klidně měsíc, respektive měsíc od snášky.

Tipy na oblíbené zdravé vajíčkové pomazánky

Suché trvanlivé potraviny

Pokud si rádi děláte zásoby luštěnin, mouky, vloček a dalších suchých potravin, vězte, že si na nich rádi nepochutnáváte jen vy. Neodolají jim ani potravinoví moli. A nezastaví je ani plastový obal, ve kterém jste je nakoupili.

Proto je nejlepší, když na skladování potravin pořídíte skleněné nebo plastové dózy, které spolehlivě chrání před nevítanými strávníky a jako bonus budete mít přehlednější spíž.

Pečivo

Čerstvé křupavé pečivo je nejlepší, o tom žádná! Jeho křupavost prodloužíte, když ho budete uchovávat v bavlněném či lněném sáčku nebo utěrce, která mu dovolí dýchat. Ideálně na suchém a tmavém místě.

Špaldová mouka neboli špalda: Víte, jaký má vliv na zdraví?

Rozhodně nedávejte pečivo do igelitového sáčku nebo do lednice. V takovém případě začne brzy plesnivět. Chléb vydrží takto uskladněný klidně i týden, drobnější pečivo raději spotřebujte do 24 hodin, nebo ho zamrazte.

42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout – ZDARMA

Ebook ZDARMA: 42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout

Nejnovější příspěvky

Kloubus - Účinná kloubní výživa
Ebook: 42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout

42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout – ZDARMA

Proces hubnutí, není o tom, že si vezmete zázračnou pilulku a všechny “špěčky” a povislá postava, zmizí.. Zdravý životní styl a proces hubnutí, je celek, který nejde ničím obejít.

Pokud to s hubnutím myslíte vážně, rozhodně byste měli znát těchto 42 tipů na hubnutí.