Jak na správné skladování potravin

Kam s nákupem? Abyste omezili plýtvání potravinami, je důležité jejich správné skladování. Kam patří ovoce, kam pečivo a jak ochránit trvanlivé potraviny před moly?

Ovoce a zelenina

Dáváte po příchodu z nákupu veškeré ovoce a zeleninu do lednice? Možná jen zbytečně zkracujete jejich trvanlivost. Zatímco chřestu, listové, kořenové a košťálové zelenině se tam líbí, u rajčat se připravujete o jejich chuť. U spousty druhů ovoce navíc zastavíte dozrávání a urychlíte proces hniloby. Co tedy patří do lednice a co ne?

Co patří do lednice:

Vynikající Slovenské legíny

Dejte pozor na správné uchování v lednici. Neskladujte ovoce ani zeleninu v několika vrstvách na sobě a také vše pravidelně kontrolujte, aby se nikde nezačala tvořit plíseň nebo hniloba.

  • Ovoce: jahody, jablka, hrušky, hrozny, broskve, maliny, švestky, rybíz
  • Zelenina: mrkev, celer, petržel, chřest, ředkvičky, salát, zelí, kapusta, kedlubna, červená řepa

Co nepatří do lednice:

Většina ovoce a zeleniny, která nepatří do lednice potřebuje k uchovávání chladné temné místo. Ideální je suchý sklep, který ne každý z nás má. Proto nejlépe uděláte, když si tyto druhy budete kupovat čerstvé a spotřebujete do pár dní.

  • Ovoce: banány, avokádo, citrusy, ananas, mango a další tropické ovoce
  • Zelenina: rajčata, papriky, brambory, cibule, dýně, okurky

Brambory

Má je doma každý, ale skladovat je umí málokdo. V lednici sládnou a klíčí, v teple a světle zase začínají zelenat. Pokud nemáte sklep, je to poměrně oříšek. Nejjednodušší je pořídit speciální pytel na skladování brambor, který je udrží ve tmě a suchu a prodlouží jim životnost i v panelákových podmínkách.

Maso

Skladování čerstvého masa si zaslouží opravdu pozornost. Protože se v něm mohou nacházet a také množit různé mikroorganismy, je důležité, aby bylo v chladu – ideálně v teplotě okolo 4 °C. Mleté maso a ryby dokonce v 0 až 2 °C.

Víte vše o bílkovinách a jaké potraviny jsou bohaté na bílkoviny

Nejlépe uděláte, když maso necháte v původním obalu, nebo ho dáte do uzavřené dózy, aby nepřišlo do kontaktu s jinými potravinami. Pokud víte, že maso nestihnete zpracovat do tří dnů, zamrazte ho hned po nákupu. A také pozor na maso s kostí, to se kazí rychleji než bez ní.

Vajíčka při dietě nemusí být jediná potravina

Vejce

Vejce vám nejdéle vydrží skladované v lednici v teplotě od 5 do 8 °C. Rozhodně je neomývejte, protože byste je zbavili jejich přirozeného ochranného filmu. Papírová plata pro delší skladování nejsou úplně vhodná. Snadno sají vlhkost a množí se v nich mikroorganismy.

Při skladování vajec dejte pozor na to, aby vedle nich nebyly aromatické potraviny – vejce totiž velmi snadno chytají okolní pachy. Takto uložená pak vydrží v lednici klidně měsíc, respektive měsíc od snášky.

Tipy na oblíbené zdravé vajíčkové pomazánky

Suché trvanlivé potraviny

Pokud si rádi děláte zásoby luštěnin, mouky, vloček a dalších suchých potravin, vězte, že si na nich rádi nepochutnáváte jen vy. Neodolají jim ani potravinoví moli. A nezastaví je ani plastový obal, ve kterém jste je nakoupili.

Proto je nejlepší, když na skladování potravin pořídíte skleněné nebo plastové dózy, které spolehlivě chrání před nevítanými strávníky a jako bonus budete mít přehlednější spíž.

Pečivo

Čerstvé křupavé pečivo je nejlepší, o tom žádná! Jeho křupavost prodloužíte, když ho budete uchovávat v bavlněném či lněném sáčku nebo utěrce, která mu dovolí dýchat. Ideálně na suchém a tmavém místě.

Špaldová mouka neboli špalda: Víte, jaký má vliv na zdraví?

Rozhodně nedávejte pečivo do igelitového sáčku nebo do lednice. V takovém případě začne brzy plesnivět. Chléb vydrží takto uskladněný klidně i týden, drobnější pečivo raději spotřebujte do 24 hodin, nebo ho zamrazte.

42 tipů, kterými nastartujete hubnutí

Získej ZDARMA 42 tipům kterými nastartuješ své hubnutí. Na tipech jsme si dali záležet, protože chceme svým čtenářkám a čtenářům nabídnou osvědčené rady, které vám pomohou s úpravou vaší postavy.

Stačí jen níže vyplnit, kam ti máme tipy poslat.


Nejnovější příspěvky

Feminus na zvýšení hladiny estrogenu
Ebook: 42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout

42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout – ZDARMA

Proces hubnutí, není o tom, že si vezmete zázračnou pilulku a všechny “špěčky” a povislá postava, zmizí.. Zdravý životní styl a proces hubnutí, je celek, který nejde ničím obejít.

Pokud to s hubnutím myslíte vážně, rozhodně byste měli znát těchto 42 tipů na hubnutí.