Nejběžnější konzumovanou moukou u nás je mouka pšeničná. Pečou se z ní rohlíky, nejlevnější druhy chleba i sladké pečivo. Nízká pořizovací cena je však její jedinou výhodou. Naopak její konzumace má spoustu zdravotních negativ.
Pšenice je jednou z nejšlechetnějších druhů plodin. Genetické inženýrství přineslo větší výnos a vyšší odolnost klasů proti škůdcům. Šlechtění byl však jen začátek a poté se ze zrna se začaly odstraňovat obaly a klíček.
Tím je pšeničná mouka zbavená vlákniny, minerálních látek, bílkovin a tuků. Bílá mouka obsahuje oproti mouce celozrnné až o 60 % méně vápníku, 80 % méně železa, 80 % méně zinku, 85 % méně hořčíku a v neposlední řadě pak až o 85 % méně vitamínu B a E.
Chcete zhubnout? Pak se podívejte na recenze dvou neúspěšnějších produktů – Ketomix a KetoFit
Zůstala jen škrobovitá část, která rychle zvyšuje glykemický index. Ten způsobí uvolňování většího množství inzulinu, rychlý nárůst krevního cukru a jeho následný pád.
Tento děj vede k opakujícím se pocitům vlčího hladu, přejídání a nadváze. Pak už je jen krůček k cukrovce, srdečním, neurologickým a imunologickým poruchám, dokonce až k demenci. Z dlouhodobého hlediska přispívá lepek z pšenice k prozánětlivému prostředí v organismu.
Pokud se chcete začít stravovat kvalitněji, měli byste pšeničnou mouku nahradit moukou s nižším obsahem lepku, moukou přirozeně bezlepkovou nebo se pečivu úplně vyhýbat. Tak se dokážete zasytit na delší dobu.
Zdravější mouky s nižším obsahem lepku
- Špaldová mouka – z prastarého druhu nešlechtěné pšenice, která byla pěstována již před 8000 lety v Egyptě. Má vysoký podíl vlákniny až 9 % na 100 g, bílkovin až 15 % a tuku až 3 %. Ve srovnání s pšeničnou moukou je sice dražší, ale má mnohem vyšší podíl hořčíku, draslíku, manganu, fosforu, zinku, vápníku, vitamínu B, A a E. Má jinou konzistenci a schopnost navázat tekutinu, proto jí budete muset přidat více než je uvedeno běžné bílé mouky ve vašich receptech. Je vynikající na pečení moučníků i dezertů, ale i k zahušťování omáček a polévek. Oplývá příjemně oříškovou chutí.
- Žitná mouka – vyrábí se rozemletím celého zrna, a z tohoto důvodu v sobě uchovává řadu důležitých živin. Obsahuje vysoký podíl aminokyseliny lysinu, vitamínu B, E a železa. Má významný podíl vlákniny, a je proto pro naše zažívání podstatně vhodnější, nežli mouka pšeničná. Chrání nás proti srdečním a cévním onemocněním. Je výborná zejména na pečení chleba, ale i perníčků.
- Ovesná mouka – bohatá na vitamín B, železo a fosfor. Oves obsahuje zdravé tuky a lehce stravitelné proteiny. Lehce si ji můžete vyrobit i doma pomletím ovesných vloček. Dokáže totiž vykouzlit křehčí a vláčnější těsto. Vitamin B1, který pomáhá udržet naši psychickou pohodu.
- Ječná mouka – obsahuje prospěšné vitamíny skupiny B, vlákninu, zdravé tuky a řadu minerálních látek. Dodává organismu energii a pomáhá s bojem proti stresu. Má příznivé účinky na zácpu a žaludeční vředy. Je výborná například na přípravu placek, lívanců či palačinek.
Přirozeně bezlepkové mouky
Z přirozeně bezlepkových mouk, se kterými mám osobní zkušenost bych ráda zmínila:
- Kokosová mouka – skvěle se hodí pro přípravu moučníků, neboť kokos dodává mouce jemně nasládlou chuť. Obsahuje 39 % vlákniny a 19 % bílkovin. Má nízký počet sacharidů a její vysoký obsah vlákniny příznivě působí na trávicí systém. Při pečení ji nemusíte míchat s jinými moukami, ale přidejte více vajec, aby bylo těsto kypré.
- Mandlová mouka – dodává pokrmům bílkoviny, vlákninu, hořčík, fosfor, zinek, vápník a vitamin E. Navíc obsahují nenasycené mastné kyseliny, které by měly tvořit 2/3 celkového příjmu tuků. Smíchejte ji jako jednu čtvrtinu s jinými bezlepkovými moukami a pusťte se do pečení koláčů či zákusků. Mandle vybírejte v bio kvalitě. Pozor mandle původem z USA jsou často ozařované.
- Pohanková mouka – je známá především jako zásobárna rutinu, který posiluje cévy. Dopřejte si ji tedy jako prevenci křečových žil a hemoroidů. Snižuje hodnotu cholesterolu v krvi, zlepšuje její srážlivost, posiluje imunitu a prohřívá organismus.
- Další vhodné druhy – quinoová, jáhlová, amarantová, čiroková, konopná, kaštanová, ciznová, mouka, čočková.
Proč si vybírat celozrnou mouku a výrobky z ní?
Celozrnná mouka je tvořena polysacharidy, díky kterým nedochází při trávení k výkyvům hladiny krevního cukru. Preventivně tedy působí proti vzniku diabetu a některých druhů rakoviny.
Celozrnné potraviny jsou vhodné pro zařazení do redukčního jídelníčku, neboť obsahují minimum tuku a naopak vysoké množství vlákniny, která na dlouho zasytí. Celozrnné výrobky mají pozitivní vliv na nervovou soustavu a snižují hladinu cholesterolu v krvi.
Při zvýšených hodnotách cholesterolu, doporučujeme užívat produkt Cholesten
Napsat komentář