Zvýšený cholesterol: statiny jako léčivo zvýšených lipidů v krvi

Cholesterol je dnes problém celé naší společnosti, a zdaleka se už netýká jen dospělých. Bohužel velká většina z nás ani netuší, že trpí zvýšeným cholesterolem – a tato časovaná bomba může být poměrně velmi závažná, až se projeví.

Také právě proto je vhodné kontrolovat pravidelně hladinu cholesterolu v krvi, a to zejména ve vyšším věku. Naštěstí ale medicína natolik pokročila, že umí vysoký cholesterol i účinně léčit.

Podívejte se, jaké jsou hlavní zásady zdravého stravování u dětí. Můžete tak předejít rozšířené a nebezpečné dětské obezitě.

Zhubněty rychle a levně - Jídelníček zdarma

Zvýšená hladina lipidů v krvi

Průzkumy ukazují alarmující čísla týkající se cholesterolu. Přes 79 % respondentů, kteří byli vyšetřeni na zvýšenou hladinu některých negativních ukazatelů v krvi, jich mělo alespoň jednu hodnotu zvýšenou. Šokujících 61 % z toho mělo přímo zvýšený cholesterol, přitom si toho většina respondentů nebyla vědoma. Zajímavé je, že problémy měli více muži než ženy. Zvýšený cholesterol přitom není jen dědičný, ale je skutečně dán i špatnou životosprávou.

TIP: Snižte vysoký cholesterol úspěšným doplňkem stravy – Cholesten

Dědičné nastavení metabolismu sice hraje roli, ale obrovský vliv v České republice mají také špatné stravovací návyky. Dokazuje to i fakt, že zvýšený cholesterol je běžnou záležitostí u mužů už od 25 let, přitom ženy mají věkovou hranici běžně mnohem výš. Právě u žen jsou změny později spojeny s menopauzou, tedy běžně až okolo 40–50 roku. Po období menopauzy je pak pro ženy obtížné dále s cholesterolem bojovat, ne však nemožné.

Proč je zvýšený cholesterol tak nebezpečný?

Cholesterol je pro nás důležitá steroidní látka. Organismus ho využívá pro životně důležité procesy, jedním z nich je například tvorba hormonů a vstřebávání vitamínů. Cholesterol je navíc nezastupitelný při zpracování tuků.

Přestože je to látka potřebná a prospěšná, její vysoká koncentrace v krvi naopak škodí a způsobuje velká rizika a zátěž pro kardiovaskulární systém. Pro tělo je důležitý takzvaný HDL cholesterol, tedy ten dobrý.

TIP: Zvyšte hladinu HLD cholesterolu v krvi. Brání totiž usazování tuků a pomůže vám tak hubnout a neukládat si přebytečné tuky. Hladinu HLD cholesterolu zvýšíte pravidelnou fyzickou aktivitou i zdravou životosprávou.

Naopak nebezpečný je LDL cholesterol. Ten se totiž usazuje na stěny tepen a výrazně tak snižuje jejich průchodnost, hrozí až ucpání. Právě za zvýšený LDL cholesterol může ve většině případů špatná životospráva. Objevuje se i nadměrná produkce organismu, ale jen v minimu případů. Většinou si problém s cholesterolem člověk opravdu vyvolá sám. Proto dbejte vždy na to, co jíte a aktivně sportujte, prevence je v tomto případě opravdu důležitá. Pro pravidelné měření cholesterolu, doporučujeme přístroj na měření EasyTouch Cholesterolmetr 3v1.

Statiny a jejich použití

Ve své podstatě se jedná o hypolipidemika, snižují tedy hladinu lipidů v krvi a fungují tak jako léčivo. Statiny se tak používají při zvýšené hladině cholesterolu v krvi. Uplatnění ale najdou i jinde, nicméně ve spojitosti s vysokým cholesterolem se používají nejvíce. Vše je založeno na poměrně jednoduchém účinku, kdy statiny zablokují enzymy odpovědné za vysokou produkci cholesterolu LDL. Játra v podstatě trpí nedostatkem cholesterolu.

Aby však mohla v játrech probíhat syntéza žlučových kyselin a jiné procesy, je potřeba dodat cholesterol do jater. To se děje využitím LDL cholesterolu, čím dochází k odbourávání tohoto špatného cholesterolu. Vlivem statinů může dojít až k 30% poklesu LDL cholesterolu, a naopak mírnému navýšení HDL cholesterolu, tedy toho prospěšného. Dále se statiny využívají pro snížení krevního tlaku a léčbě některých typů autoimunitních onemocnění.

Nevýhody využití statinů

Přestože jsou statiny vysoce účinné v případě léčby zvýšeného cholesterolu, mají také velmi významné nežádoucí účinky – avšak pouze ve výjimečných případech. Proto by si lékař měl být vždy jistý, že je léčba pomocí statinů pro vás tou nejlepší a jedinou volbou.

 • může dojít ke spuštění cukrovky
 • objevují se deprese a špatná nálada, nechuť a apatičnost
 • m některých případech dochází k poruchám spánku
 • poměrně výrazný vliv může mít statin také na sexuální dysfunkce
 • ojediněle poškozuje játra
 • způsobuje křeče a bolesti svalů
 • nelze užívat v období těhotenství a při kojení

Snížit hladinu špatného cholesterolu můžete také pomocí detoxikace organismu. Navíc působí jako skvělá prevence. Vyzkoušejte produkty na očistu organismu Blendea v BIO kvalitě.

Hlavní zásady, díky kterým můžete snížit vysoký cholesterol

Přestože některé faktory nedokážeme ovlivnit, a to především ty dědičné, existují přeci jen možnosti, jak snížit vysoký cholesterol. Navíc slouží následující tipy také jako velmi dobrá prevence, aby u vás ke zvýšení hladiny škodlivého cholesterolu vůbec nedošlo. Tyto jednoduché tipy může dodržovat opravdu každý.

 • omezte nebo úplně vynechte z jídelníčku máslo, smetanu a jiné tučné mléčné výrobky
 • preferujte libové maso, vyhněte se slanině, tučné maso raději nahraďte nízkotučnou variantou
 • při tepelné úpravě volte dušení, vždy se vyhněte smažení nebo fritování
 • zvyšte příjem vlákniny, nejlépe z luštěnin a zeleniny nebo ovoce
 • zařaďte do jídelníčku alespoň jednou týdně mořské ryby

Jak jednoduše zjistit hladinu krevních tuků?

Dobrou zprávou je, že většinou stačí jednoduché krevní vyšetření. Nejdříve se odebere krev (před odběrem byste měli být nalačno a zároveň nepít alespoň 3 dny před ním alkohol). Krve stačí odebrat opravdu málo, přibližně jen několik mililitrů.

Vyšetření krve v laboratoři trvá průměrně 2 dny a běžně se zjišťují jen 3 hodnoty: celkový cholesterol, ochranný HDL cholesterol a triglyceridy. Nebezpečný LDL cholesterol se následně dopočítá, a to poměrně přesně.

42 tipů, kterými nastartujete hubnutí

Získej ZDARMA 42 tipům kterými nastartuješ své hubnutí. Na tipech jsme si dali záležet, protože chceme svým čtenářkám a čtenářům nabídnou osvědčené rady, které vám pomohou s úpravou vaší postavy.

Stačí jen níže vyplnit, kam ti máme tipy poslat.


Nejnovější příspěvky

Zhubněte rychle a levně - Jídelníček zdarma
Ebook: 42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout

42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout – ZDARMA

Proces hubnutí, není o tom, že si vezmete zázračnou pilulku a všechny „špěčky“ a povislá postava, zmizí.. Zdravý životní styl a proces hubnutí, je celek, který nejde ničím obejít.

Pokud to s hubnutím myslíte vážně, rozhodně byste měli znát těchto 42 tipů na hubnutí.