Trápí vás častá nadměrná únava, pocit nedostatku energie nebo nafouklé břicho? To jsou signály vašeho těla, na které byste měli zareagovat. Únavu můžete pociťovat z důvodů způsobených nevhodným životním stylem nebo z důvodů nevyhovujícího zdravotního stavu.
Podle tradiční čínské medicíny ospalost a únava po jídle jsou znamením toho, že vaše trávení dobře nefunguje. Vaše slezina, slinivka a žaludek mají potíže zpracovat a přeměnit potravu na živiny, z nichž čerpáte svou životní sílu.
TIP: Únava je často zapříčiněná překyseleným a pře-toxikovaným organismem. Udělejte si oblíbenou a chutnou detoxikaci organismu.
Únava způsobená nevhodným životním stylem
Jedním z pilířů zdravého životního stylu je vyvážený a pestrý jídelníček. S obsahem všech makroživin, vitamínů, minerálů, vlákniny a nenasycených mastných kyselin. V dostatečném objemu a v určité pravidelnosti. Ve struktuře základních nezpracovaných surovin, bez přidaného rafinovaného cukru a s vynecháním nebo omezením výrobků z pšeničné mouky.
Dříve neškodná pšenice se šlechtěním a odstraněním obalu a klíčku proměnila v nutričně ochuzenou surovinu, jež zvedá krevní cukr ještě drastičtěji než bílý cukr. Kromě cyklů hladu a přejídání vyvolává neustálé prudké vzrůstání cukru následované rychlými poklesy silné pocity únavy.
Neméně důležitý je také pitný režim. Žízeň je již projevem dehydratace a tu může signalizovat právě únava. V množství tekutin se orientujte podle barvy moči. Je-li příliš tmavá, pijete málo.
TIP: Zlepšete kvalitu spánku kvalitním produktem Dreamly
5 zásad pro lepší trávení:
- nekupujte průmyslově vyráběné potraviny – jsou plné přidaného cukru, sladidel, ztužených tuků a aditiv, které zatěžují a oslabují vaši slezinu a žaludek
- jezte v klidu, bez mobilu, televizoru, nespěchejte a dobře žvýkejte
- jídlo správně kombinujte – abyste se vyhnuli nežádoucímu kvašení ve střevech, které vede k nadýmání a plynatosti, je lepší nemíchat sladké se škroby, mléčnými výrobky a obilovinami
- nepřejídejte se – zákusek si dejte až hodinu po hlavním chodu
- vyhýbejte se zahleňujícím potravinám – nejčastějšími viníky jsou mléčné výrobky, bílá mouka, cukr a sladkosti, tučná masa a živočišné tuky. Když je organismus zahleněný, proces trávení se zpomalí a není efektivní. V tkáních se pak hromadí odpadní látky a toxiny. Takto narušené prostředí poskytuje živnou půdu plísním, kvasinkám a ložiskům různých infekcí.
Dalším faktorem, který může způsobovat nadměrnou únavu je nekompenzovaný stres. Naučte se relaxovat a meditujte. V zaměstnání ani v životě nebuďte perfekcionisté. Naučte se říkat „NE“. Vymezte si ve vašem rozvrhu dostatečný časový prostor pro spánek i relaxaci a nepracujte na jejich úkor.
S vysokou mírou stresu úzce souvisí také nedostatečná pohybová aktivita přes den. Procházky v lese, plavání, tanec, čchi-kung nebo jóga vás zklidní, zároveň však rozproudí krev a podpoří tím váš metabolismus. Vnitřní orgány, pak lépe fungují a tělo je lépe vyživované a zásobené energií.
Posledním z důvodů únavy a nepohody může být nedostatek spánku nebo až syndrom spánkové apnoe. Spěte ideálně 7 hodin denně. Váš životní rytmus a vnitřní hodiny může narušovat také práce v noci nebo na směny. Můžete se cítit unavení v době, kdy potřebujete být čilí a naopak, mohou se dostavit potíže při usínání. Vyhýbejte se hlučnému prostředí.
Pokud jste zvyklí na sklenku alkoholu před spaním, přesuňte jeho konzumaci na 3 – 4 hodiny před usnutím. V době vstřebávání a rozkladu alkoholu se totiž spánek stává velmi lehkým a nekvalitním. Konzumace alkoholu narušuje chemické procesy, které jsou pro vydatný spánek nutné.
Pociťujete, že vaše klouby už nejsou tak spolehlivé, jako zamlada? Nepřehlédněte speciálním doplněk stravy Kloubus
Únava způsobená zdravotním stavem
Přestože většina populace je unavená z již zmíněných důvodů, nelze opomenout ani zdravotní stav každého jedince, který taký může být na vinně. Nepomůže-li tedy úprava životního stylu, navštivte lékaře.
Další možné důvody únavy:
- Potravinové alergie – pokud se únava stupňuje po jídle, můžete trpět střední intolerancí na nějakou zkonzumovanou potravinu.
- Chronický únavový syndrom a fibromyalgie – v případě, že kvůli únavě nemůžete realizovat denní aktivity, omezuje vás při povinnostech a tento stav trvá déle než 6 měsíců.
- Cukrovka – dlouhotrvající neopodstatněná únava je pádným důvodem k vyšetření.
- Anémie – ženy trpí tímto onemocněním častěji než muži, a to z důvodu menstruace či těhotenství.
- Deprese – pokud trpíte únavou několik týdnů, přidá se pocit vyhoření, ztrácíte zájem o okolní dění, vyhledejte lékaře.
- Poruchy funkce štítné žlázy – jakákoli porucha štítné žlázy, tedy snížená i zvýšená funkce, mohou být příčinou silné únavy.
Napsat komentář