Jaké BIO potraviny se vyplatí nakupovat?

Co to jsou BIO potraviny? BIO potravina je produkt vyprodukovaný v souladu s požadavky platné legislativy pro ekologickou produkci. Díky celému kontrolovanému systému, nesmějí BIO potraviny obsahovat rezidua agrochemických látek, léčiv apod. Dále nemohou obsahovat geneticky modifikované (GMO) suroviny a nesmějí být ošetřovány ionizujícím zářením.

Sortiment českých biopotravin je poměrně široký. Zahrnuje především mléko a mléčné výrobky, koření, mouku, dětskou výživu, pečivo, těstoviny, vejce, kuřecí, vepřové a hovězí maso, ovoce, zeleninu, sušené ovoce, víno atd. Spotřeba biopotravin v České republice činí v současné době 0,55 % z celkové spotřeby potravin. Biopotraviny kupují zhruba 3 % lidí. Téměř polovina obyvatel vůbec tyto potraviny nezná.

Pokud se zemědělec rozhodne vyrábět BIOPRODUKTY, musí se nahlásit na ministerstvu zemědělství. Na základě registrace a přísných kontrol a certifikací obdrží certifikát, který má platnost 12 měsíců od vystavení.

Zhubněty rychle a levně - Jídelníček zdarma

České biopotraviny poznáte podle kódu CZ-KEZ. Tento kód zaručuje nepřerušený kontrolovaný řetěz dohledatelných článků ve výrobě bioproduktu, od farmy až po prodej zákazníkovi. Biopotraviny jsou označeny známkou BIO – produkt ekologického zemědělství, dovážené biopotraviny obsahují také zahraniční či evropskou BIO známku.

TIP KDE NAKUPOVAT: Dle našich zkušeností doporučujeme internetový obchod COUNTRYLIFE, který nabízí širokou škálu BIO potravin

Proč si připlatit za BIO potraviny?

Podívejte se na nejvýraznější pozitiva BIO potravin:

 • Obsahují větší množství vitamínů, minerálů i antioxidantů. Podle průzkumů a studií mají v průměru o 20% více železa, o 30 % více hořčíku, o 27 % více vitamínu C a o 14 % více fosforu než jejich neekologické protějšky.
 • Neobsahují chemické přídatné látky
 • Neobsahují pesticidy
 • Nejsou geneticky upravované
 • Neobsahují zbytky antibiotik
 • Všichni ekologičtí farmáři a výrobci biopotravin jsou minimálně jedenkrát ročně kontrolováni, což by mělo zaručit dodržování standardů ohledně kvality, způsobu ošetřování plodin nebo chovu
 • Mnoho studií dokazuje, že ekologické zemědělství má pozitivní vliv na rozmanitost fauny a flóry, méně znečišťuje životní prostředí, produkuje méně oxidu uhličitého a nebezpečných odpadů
 • Biopotraviny chutnají lépe
 • Zvířata jsou krmena co nepřirozenější stravou, během života a porážky zažívají minimum stresu

Podívejte se na více než 12 tipů na pohybové aktivity

Kde nakupovat BIO potraviny?

Osvědčeným postupem je zmapování prodejen zdravé výživy a drogerií v okolí bydliště. Výrazně ušetříte při nákupu gastro balení. Ta jsou dostupná jak v kamenných prodejnách, tak v obchodech internetových.

Prodejci BIO potravin:

 • místní prodejny zdravé výživy
 • DM drogerie
 • internetové obchody (DOPORUČUJEME www.countrylife.cz)
 • potravinářské řetězce (například Kaufland, Billa, Albert, Penny, Makro)
 • prodej přímo od zemědělců
 • na farmářských trzích
 • na biojarmarcích, biodožínkách, výstavách či veletrzích

TIP: Blendea Supergreens: detoxikace a očista organismu nebyla nikdy tak chutná a tak výkonná

Hlavní nevýhody biopotravin

Hlavní nevýhodou je jejich poměrně vysoká cena. V některých případech je způsobena tím, že jejich produkce vyžaduje daleko vyšší náklady. Ekologičtí zemědělci si totiž nemohou dopomáhat umělými hnojivy, pesticidy nebo stimulátory růstu a musí používat kvalitní bio ingredience.

Obdělávání a pletí bio zeleniny vyžaduje více manuální práce. Kuřata z bio chovů rostou přirozeně déle, a tak spotřebují více krmiva, které je samo o sobě dražší. Navíc jsou jim také dopřány lepší životní podmínky. Vysoká cena biopotravin je bohužel často uměle navýšena prodejcem či obchodníkem. Někdy je způsobena i nedostatečně velkým trhem některých komodit.

Znáte, tyto hlavní zásady zdravého stravování u dětí?

Nakupujte s rozumem

Pokud máte rádi přírodu a chcete chránit půdu a rostliny před chemickými postřiky a zvířata před stresem, upřednostňujte kvalitní BIO potraviny. Pokud máte vlastní zahrádku, ideální je konzumovat vlastní produkty.

Pak víte, jak a čím hnojíte, jak a kde chováte svoji drůbež, krávy či ovce. Pokud jste odkázáni na nákup potravin v obchodech, je dobré se řídit vlastním rozumem. Rozhodně nekupujte nahnilé ovoce či zeleninu, ať je v BIO kvalitě či nikoli.

42 tipů, kterými nastartujete hubnutí

Získej ZDARMA 42 tipům kterými nastartuješ své hubnutí. Na tipech jsme si dali záležet, protože chceme svým čtenářkám a čtenářům nabídnou osvědčené rady, které vám pomohou s úpravou vaší postavy.

Stačí jen níže vyplnit, kam ti máme tipy poslat.


Nejnovější příspěvky

Zhubněte rychle a levně - Jídelníček zdarma
Ebook: 42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout

42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout – ZDARMA

Proces hubnutí, není o tom, že si vezmete zázračnou pilulku a všechny „špěčky“ a povislá postava, zmizí.. Zdravý životní styl a proces hubnutí, je celek, který nejde ničím obejít.

Pokud to s hubnutím myslíte vážně, rozhodně byste měli znát těchto 42 tipů na hubnutí.