Kdy a jak se správně vážit?

Pokud jste někdy řešili otázku přibírání nebo hubnutí, určitě jste narazili i na problém, kdy je ideální doba na to, vytáhnout váhu a zkontrolovat svou hmotnost. Nebo jak zjistit, jaká by vlastně měla být ta vaše idální váha. Jak jistě víte, mít nebo se aspoň snažit mít svou váhu pod kontrolou, je opravdu důležité. Nic proto nenechejte náhodě.

Zabývat se svou váhou není jen otázka nějaké módy, touhy být dokonalý/á nebo myšlenky, že správná váha vám zajistí úspěch. Je to totiž především otázka vašeho zdraví. Příliš nízká váha bývá často spojena s nějakými duševními problémy (poruchy příjmu potravy). Příliš vysoká váha má zase jiná úskalí. Vzhledem k tomu, že se neustále zvyšuje počet obézních dospělých lidí, je potřeba se mít na pozoru.

Věděli jste, že v současné době je už 49% žen a 64,9% mužů obézních? Toto zjištění znamená, že se také zvyšuje počet některých onemocnění, jako například vysoký krevní tlak, cukrovka 2. typu či srdečně-cévní onemocnění. Studie také potvrdila, že proteinové diety jako je Ketomix a Ketofit, jsou velmi úspěšné.

Vynikající Slovenské legíny

Jako zásadní se tak jeví prevence. A mezi ni se řadí pravidelné sledování hmotnosti. To vám může pomoci zjistit, kdy je váha na hranici obezity, a přimět vás tak k činu. Jaká by měla být vaše ideální váha? A jak se dá vypočítat?

Jak tělesnou hmotnost spočítat?

Zjistit ideální váhu můžeme za pomoci několika vzorců. Číslo, které vám vyjde, není nikdy úplně přesné, je to pouze orientační. Dva vzorce, které se užívají nejčastěji, si ukážeme. První je Body Mass index neboli BMI. Aplikace hmotnostního a výškového indexu je jednoduchá a rychlá. Nemusíte nic speciálního kupovat, jen je nutno vědět, jaká je vaše váha v kilogramech a jaká je vaše výška v metrech.

BMI se vypočte: BMI = m(kg) / v2 (m)

BMI
Těžká podvýživa < 16
Podvýživa <17
Podváha <20
Standardní 20 – 24,9
Nadváha 25 – 29,9
Obezita 30 a víc

TIP: Své BMI si spočítejte online!

Asi nejvíce BMI odpovídá dospělosti. V té chvíli totiž dobře funguje vzájemný vztah váhy, výšky a množství tuku v těle. Sportovci a jedinci, kteří mají atletickou postavu, jsou výjimky. Objem svalů, který je nadprůměrný, hodnoty zkresluje, a tak těmto osobám vychází často vyšší výsledek BMI.

Brocův index je druhý ukazatel. Byl oblíben zejména mezi laiky, ale kvůli jeho nepřesnosti se od jeho používání upouští.

Brocův index se počítá podle vzorce: BI = (m(kg) x 100) : (v (cm) – 100).
Jedná se tedy o pouhý poměr váhy a výšky, bez jakýchkoli úprav či přepočtů. Jako optimální hmotnost se podle tohoto indexu bere 90-110%. Nižší hodnoty se spojují s podváhou. Naopak nadváha je od 115%. Brockův index, podobně jako BMI, nebere v potaz věk, robustnost kostry, pohlaví a podobně.

TIP: vyzkoušejte jednoduchou a rychlou BMI kalkulačku.

Mezi další způsoby, jak vypočítat ideální hmotnost, patří například Robinsonův vzorec, který je už rozdělen na výpočet pro muže a pro ženy, a hmotnost a výška je upravena dvěma koeficienty.

Výpočet ideální tělesné hmotnosti (v kg) podle Robinsona pro muže:
(výška (v cm) -152,4) x 0,728 + 51,65

Výpočet ideální tělesné hmotnosti (v kg) podle Robinsona pro ženy:
(výška (v cm) -152,4) x 0,650 + 48,67

Zvažte se správně!

K zjištění tělesné hmotnosti je dobré mít doma váhy, které váží pokud možno co nejpřesněji. V běžných domácnostech se často využívají moderní váhy digitální, ty často bývají nepřesné. Ale ani váhy staršího typu nemusí vážit přesně, pokud nejsou dobře zkalibrované.  Nejpřesnější výsledek vám vyjde ve chvíli, kdy stojíte na váze jen ve spodním prádle. Předtím se  zajdete vymočit a také vyprázdnit střeva. Každý kus oděvu, který na sobě při vážení máte, se počítá za 0,1 kilogramů. Je proto dobré to odečíst.

Vyzkoušejte unikátní kloubní výživu, kterou je zapotřebí užívat alespoň jednou ročně. I když vás klouby netrápí.

Z výše uvedených skutečností vyplývá, proč se lidé nejčastěji váží ráno. Objektivní váha vám vyjde ve chvíli, kdy se vážíte pravidelně, zhruba ve stejnou hodinu. A jak často? To už je jenom na vás! Máte-li potřebu, můžete se vážit každé ráno, jednou za týden, či jednou za měsíc. Vaše potřeba vám dá jasně najevo, kdy se zvážit. Nikdo neříká, co je dobře anebo špatně. Nicméně je jasné, že když se vážíte s větším časovým odstupem, můžete zaznamenat větší váhové výkyvy.

Měření těla

I když jste s vaším tělem i vaší váhou spokojení, nemusí to nutně znamenat, že je ve vašem těle ideální poměr svalů a tukové hmoty. K tomuto měření je zapotřebí speciální technika. Jedná se o tzv. diagnostiku těla. Diagnostika těla umí podrobně ukázat podíl jednotlivých složek těla, tyto složky jsou vyjádřeny v procentech. Umí tak rozlišovat hmotu tukovou a netukovou nebo obsah vody v těle.

Co se týče vody, běžný dospělý člověk by měl mít podíl 60 – 70% vody z celkové hmotnosti těla. Když je číslo nižší, může jít o dehydrataci organismu.

Nutností je také určit podíl svalové tkáně v lidském těle. Ta by se v těle měla vyskytovat mezi 10 až 15%. Muži mívají hmotu kosterního svalstva větší než ženy. I podíl tukové tkáně je důležitý. Zdraví muži by měli mít hodnotu 15 – 20%. Ženy by měly mít 20 – 25%. Hranice obezity je u mužů 30% a u žen 35%.

Pravidelné vážení

To, že svou váhu budete sledovat pravidelně, je krok správným směrem. Během celého života se lidem mění životní tempo, pracovní nasazení i metabolismus. Přichází stres, nervozita a každý se s tímto problémem vyrovnává po svém. Pravidelná kontrola váhy tak odhaluje to, že se ve vašem těle dějí změny, kdy například tělo trpí, avšak mlčky. Vždycky je lepší myslet dopředu.

Chcete začít sportovat, ale nevíte jak na to? Podívejte se na více než 12 tipů na pohybové aktivity.

Když chcete hubnout, nebo preventivně váhu hlídat, je dobré se vážit jednou týdně. Víckrát to není moc dobré. Hubnete-li zdravě, shazujete pár kilogramů měsíčně. Tedy zhruba jeden kilogram za týden. Proto vám vážení jednou týdně naprosto stačí.

Něco málo na závěr

Když svou hmotnost sledujete denně, neuvidíte téměř žádné změny, maximálně pár deka, a to ještě způsobuje žaludek, který je po noci vytrávený. Optimální vážení jednou týdně je dostačující, nebudete se tak stresovat, když výsledek nebude vidět ihned.

Ryby a mořské plody – Proč je jíst a na co si dát pozor

Stále vaše váha stagnuje? A s tělem nejste spokojeni? Pak právě vám by mohla pomoci diagnostika těla! Zjistíte tak, že za neměnící se číslo může například nárůst tukové tkáně, nebo naopak úbytek svalů. Diagnostika pomáhá rozkrývat nedostatky a vy tak zjistíte, co vám chybělo.

ZÁBAVA: Pořiďte si elektrovozítko, se kterým si užijete spoustu zábavy a ušetříte s ním 70% času při přemisťování. Koukněte na elektrické jednokolky, elektrické koloběžky nebo na Hoverboardy.

42 tipů, kterými nastartujete hubnutí

Získej ZDARMA 42 tipům kterými nastartuješ své hubnutí. Na tipech jsme si dali záležet, protože chceme svým čtenářkám a čtenářům nabídnou osvědčené rady, které vám pomohou s úpravou vaší postavy.

Stačí jen níže vyplnit, kam ti máme tipy poslat.


Nejnovější příspěvky

Blendea SUPERPROTEIN - Rychlejší hubnutí a detoxikace organismu
Ebook: 42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout

42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout – ZDARMA

Proces hubnutí, není o tom, že si vezmete zázračnou pilulku a všechny “špěčky” a povislá postava, zmizí.. Zdravý životní styl a proces hubnutí, je celek, který nejde ničím obejít.

Pokud to s hubnutím myslíte vážně, rozhodně byste měli znát těchto 42 tipů na hubnutí.