Těhotenství je období, které ženy vnímají jako nádherné a výjimečné. Není divu, na konci porodí nádhernou lidskou bytost. I vy patříte mezi ty šťastné páry, které se pečlivě chystají na nový přírůstek do rodiny? Nebo už doma dítě máte?
Snad každá žena v těhotenství řeší svou váhu. Rostoucí kilogramy tak jasně ukazují na to, že v bříšku roste nový život. Existují ženy, které kilogramy navíc v těhotenství řeší až moc. Je potřeba si uvědomit, že tyto kilogramy jsou důležité pro správný vývoj nenarozeného dítěte. Po porodu kilogramy navíc jdou dolů poměrně snadno a rychle. I když musíte počítat s tím, že nový život, který vám roste v bříšku, se na vašem vzhledu pravděpodobně podepíše.
TIP NA ČLÁNEK: Mouka je sice dobrá, ale zdraví nebezpečná…
Váha miminka je důležitá
Po porodu se ženy mnohdy soustředí na svou vlastní váhu. To je samozřejmě dobře, ale je nutno se zaměřit také na váhu vašeho miminka, které musí správně přibývat. Hmotnost se u miminek měří nejdříve v gramech, a později v kilogramech. Hmotnost je u člověka jeden z nejdůležitějších parametrů. Vážení je jedna z prvních věcí, kterých se miminko dočká. Váha, případně poměr výšky a váhy, pak ukazuje, v jaké kondici se miminko nachází.
Porodní váha miminka se měří na speciálních dětských vahách. Ty váží s přesností na 0,1 kg. Dítě zdravé a donošené by mělo mít váhu zhruba okolo 3,5 kilogramů. Alarmující je váha méně než 2,5 kilogramů. To pak novorozenec vyžaduje speciální lékařskou péči a stálý a pravidelný dohled. Ale nemusíte se bát, ani pokud je váha vašeho dítěte vyšší. Některé děti se rodí větší, ale po roce života se už rozdíly postupně začínají srovnávat.
Váha jako ukazatel správného vývoje
Stejně jako své váze musíme věnovat pozornost i váze našich dětí. Váha nám totiž může ukázat, zda se dítě správně vyvíjí, jestli mu něco nechybí a podobně. Váha také poukazuje na negativní faktory, které mohou působit na dítě. Může to být například fyzická zátěž, která je velmi nevhodná pro vaše dítko, stres či strava, která není pestrá a bohatá na vše potřebné.
Váha, která se změní náhle a zcela nepřiměřeně, vás může upozornit na to, že se o vaše dítě pokouší nebezpečné onemocnění. Proto jsou důležité pravidelné kontroly u lékaře, kde lékař provede prohlídku celého těla. Po takovéto kontrole a máte aspoň jistotu, že se vaše dítko vyvíjí zdravě a správně.
Pravidelné kontroly váhy
U kojenců by se váha měla sledovat mnohem častěji, hlavně v prvním roce života, a to celkem až pětkrát ročně. Po dosažení prvního roku kontrol ubývá a na kontrolu přicházíte k lékaři až v 18. měsíci věku dítěte. Zde je dítko zváženo a také změřeno.
Starší děti chodí na pravidelné kontroly jednou za dva roky. Pro odhalení nemoci je to však velmi dlouhá doba. Proto je důležité, abyste své dítko pravidelně kontrolovali a vážili ho doma, na své osobní váze.
Také výška je důležitá
Váha se mění spolu s věkem dítěte. Střídají se u něj totiž období růstu, a to rychlého a pomalého. Jak tedy spočítat, kolik by dítě asi tak mělo vážit? Je jedno pravidlo, je nutno vědět, že je velmi zjednodušeno. Už víme, že průměrná porodní hmotnost by měla být něco okolo 3,5 kilogramů. Během čtvrtého až pátého měsíce života by váha měla být dvojnásobná. Během prvního roku by se pak měla porodní váha ztrojnásobit. Váha by se měla zčtyřnásobit ve dvou letech dítěte. V průměru to je tak asi 13 kilogramů.
V dalších letech už se přírůstek hmotnosti zpomaluje a děti by měly za rok přibrat cca 2 kilogramy. To tedy znamená, že pětileté dítko by mělo vážit kolem 20 kilogramů, desetileté dítko pak kolem 30 kilogramů. Sledujte hmotnost těla v poměru k výšce. Jen tak správně zjistíte zdravý vývoj. Každé dítě je jiné, má individuální vývoj, a tak nemůžeme říci, jaká výška či váha je ideální, vždy se to posuzuje pro jednotlivé dítě.
Znáte tyto hlavní zásady zdravého stravování u dětí?
Základem je prevence
Proč bychom měli pravidelně hmotnost dětí sledovat? Hmotnost je důležitý faktor a jde z něj vyvodit mnoho věcí, můžete tak včas odhalit různé zdravotní komplikace. Mezi tyto komplikace patří i dětská obezita.
Dětská obezita v poslední době neustále narůstá, a proto bychom s ní měli bojovat. Obezita jako taková není jenom určitá vada na kráse. Jedná se o velmi závažné onemocnění, které k sobě přidružuje velkou spoustu různých nemocí a zdravotních komplikací. Mezi některé zdravotní komplikace patří například vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění a další. Zejména pak kardiovaskulární onemocnění je v posledních letech nejčastější příčina úmrtí.
Podobně jako obezita, i úbytek hmotnosti je něco, co by vás mělo upozornit, že se něco děje.
Všude okolo vidíte vychrtlé modelky, které se procházejí po přehlídkových molech a pózují na obálkách časopisu. Za každým rohem pak na mladé slečny číhají poruchy příjmu potravy, a to vše jen proto, aby se přiblížily ideálu krásy určeném v nějakém dívčím magazínu.
Poruchy příjmu potravy se řadí mezi nebezpečná, mnohdy i život ohrožující psychická onemocnění. Mezi ně pak patří anorexie, bulimie, orthorexie nebo přejídání. Těmto nemocem je nutno předcházet a nejde to jinak, než psychickou pohodou, zdravým rozumem a hlavně zdravým životním stylem. To vše je nutno také vštěpovat dětem, a to už od útlého věku.
Maminky, nezapomínejte i vy na svou postavu. Využijte k tomu nejoblíbenější produkty roku 2017-2019: Ketomix a KetoFIT
Máte-li pocit, že dítko byť jen zdánlivě tíhne k některému z výše uvedených onemocnění, je nutno mít se na pozoru. Pravidelně tak vypočítávejte jeho Body Mass Index, neboli BMI. BMI ukazuje, zda je váha v pořádku, popřípadě jestli se jedná o nadváhu či podvyživení.
Vypočítáte jej tak, že hmotnost v kilogramech vydělíte svou výškou, která se uvádí v metrech. To celé umocněte dvěma. BMI nad 25 se rovná nadváze, až obezitě. Když je BMI menší než 17, značí to, že byste se měli zaměřit na jídelníček dítěte a trochu jej vykrmit.
Dětská obezita a jak s ní bojovat – Rodiče zamyslete se!
Napsat komentář