Obezita již dávno není doménou dospělých jedinců. Podle nejnovějších studií je obézních až 30 % českých dětí. K lepšímu trendu nepřispívá, že si většinová společnost stále myslí, že na vině jsou geny. Nadváhu tedy berou jako nemoc, které nejde předcházet.
Opravdu geneticky je však podmíněno minimum nemocí. Podle lékaře Bruce Liptona, který je buněčným biologem a univerzitním pedagogem, je takových geneticky podmíněných nemocí jen 1 % a zrovna obezita mezi ně nepatří.
Vědním oborem, který vysvětluje, proč se dědí návyky, nikoliv nemoci je epigenetika. Geny sice dědíme z generace na generaci, ale samotná přítomnost vadného genu automaticky neznamená, že se nemoc projeví. Můžeme ovlivnit, jestli se gen aktivuje či nikoliv. Vliv prostředí, strava, míra stresu, pohybová aktivita, to jsou hlavní ze spouštěčů, které rozhodují o zdraví či nemoci.
TIP PRO RODIČE: Podívejte se na hlavní zásady zdravého stravování u dětí
Bohužel spousta rodičů se mylně domnívá, že obezita je zejména estetickou záležitostí. Často ani netuší, jak závažné dopady má na celkové zdraví dítěte v přítomnosti i do budoucna. Může způsobit obtíže kardiovaskulární, metabolické, zažívací, ortopedické nebo dermatologické.
Samozřejmě dítě také trpí sociálně, může se cítit vyčleněno z kolektivu, často čelí šikaně a má nízké sebevědomí až depresi. Obézní děti jsou neobratné, jejich tělo není stabilní a často trpí bolestmi kloubů či zad.
Kdo je hlavním viníkem dětské obezity?
Na vině jsou rozhodně v první řadě rodiče. Ti nedokázali svým dětem předat správné návyky, nejsou jim příkladným vzorem, oni jim nabízejí nevhodné složení potravin a jsou to oni, kdo nedbají na dostatečný aerobní pohyb a dovolili dětem strávit dětství před televizní či počítačovou obrazovkou.
Jen málo dětí z dětské „oplácanosti“ vyroste. Rozhodně na to nespoléhejte. Naopak je mnohem vyšší pravděpodobnost, že už se nadbytečných kil ani návyků nezdravého životního stylu nikdy nezbaví.
Špatné návyky a stravovací zlozvyky
U většiny obézních dětí, lze dohledat společné negativní rysy, které vedou časem k nárůstu hmotnosti.
Mezi největší chyby, které rodiče bohužel tolerují, patří:
- nepravidelnost stravy – nedostatek výživy v průběhu dne a nárazové přejídání vede k nesprávným metabolických procesům v těle, dítě nezná a nereflektuje pocity hladu a sytosti
- příliš velké porce a nucení k dojídání jídla
- nedostatečně velké přestávky mezi hlavními jídly a často neustálé pojídání pochutin
- výskyt obezity u rodičů, sourozenců nebo prarodičů
- nepravidelnost nebo úplná absence pohybu ve volném čase dětí a rodiny
- zneužívání jídla jako prostředku odměny a trestu
- nevhodné složení jídelníčku
- převažující slazené druhy nápojů
- nedostatečná délka spánku
- nekompenzovaný stres
TIP: Chcete zhubnout a stále se vám to nedaří? Pak se rozhodně podívejte na oblíbené produkty Ketomix a Ketofit
Vhodné pohybové aktivity
I přesto, že je obézní dítě neobratné a demotivované je nutné ho vést k pravidelné pohybové aktivitě. Jít mu příkladem a nabízet mu různorodé sportovní aktivity, až si najde nějakou pro sebe vyhovující. Může to být například fotbal, plavání, cyklistika, nebo tanec, kde je kladen důraz na výdej energie a vytrvalost.
Úplné minimum pohybu, které by měl mít každý i zdravý jedinec, je 30 minut denně aerobní aktivity. To znamená takové aktivity, při které se sice zadýcháme, ale ještě při ní zvládneme mluvit. Může to být svižná chůze, pomalý běh, chůze do kopce, do schod
Více než 12 tipů na pohybové aktivity
U dospívajících a dospělých by měla pohybová aktivita tvořit minimálně hodinu denně. Je nezbytné, aby dítě mělo k pohybu kladný vztah a bralo ho jako běžnou součást denního režimu, nikoliv jako trest, za který by pak následně mělo být odměněno v cukrárně. V dnešní době je nabídka pohybových aktivit natolik pestrá, že by neměl být problém najít tu nejvhodnější.
Jak zlepšit jídelníček dítěte
Stačí několik zásad, které ať už jednotlivě nebo dohromady budou působit preventivně nebo na snížení hmotnosti vašeho dítěte.
Jak na detoxikaci organismu? Chutná detoxikace a očista organismu v BIO kvalitě
Jak se pokusit o nápravu nevhodně složeného jídelníčku:
- čím později dítě zvyknete na sladkou chuť, tím lépe
- nahraďte slazené nápoje kohoutkovou vodou, nepřislazovanými bylinnými čaji, či šťávou z přirozeně sladkých ovocných plodů, ovocné džusy řeďte alespoň 1:1
- naučte dítě snídat místo rohlíků a sladkého pečiva, ovesnou či jáhlovou kaši
- nahraďte pšeničnou mouku, moukou pohankovou nebo celozrnou žitnou
- část přílohy nahraďte zeleninou, zelenina by se v jídelníčku měla vyskytovat 3x denně
- nekupujte ultra zpracované sladkosti ze supermarketů, naučte dítě střídmě mlsat ovoce, sušené ovoce, ořechy, vysokoprocentní čokoládu či domácí moučníky z kvalitních surovin s minimem přidaného cukru
Další tipy na vylepšení stravování, včetně receptů na všechna denní jídla najdete v ebooku Jíme zdravě a hravě s celou rodinou.
Napsat komentář