Pro hubnutí samotné je metabolismus hodně důležitý. To ví určitě každý, kdo někdy nějakou tu dietu držel. Metabolismus je vlastně látková přeměna. A právě látková přeměna je pro správnou práci našeho organismu důležitá. Metabolismus člověku pomáhá spálit kalorie a látky, které běžně přijímáme z potravy, se tak mohou rozkládat.

Poté se zpracovávají a využívají se jako energie pro nejrůznější činnosti organismu, nebo jsou použity jako stavební prvky pro obnovení tkání v lidském těle. Když je v lidském těle metabolismus zpomalen, tuky se neodbourávají tak rychle a tím pádem se ukládají. A to má vliv na tloustnutí, což nikdo nechce.

Co způsobuje špatný metabolismus?

Existuje několik faktorů, které mají vliv na nedostatečné nebo špatné fungování metabolismu. Způsobeno to může být částečně genetikou. I s tím však už dnešní odborníci ví, jak pracovat. Zpomalený metabolismus může být také způsoben vlivem zdravotních komplikací, což znamená například špatnou funkcí štítné žlázy. Mnohem častěji je však důvod špatného metabolismu jednodušší, je to způsobeno vlivem špatného životního stylu.

Neustále držení diet

Ti, kteří neustále drží jednu dietu za druhou, jsou nejohroženější skupinou. Tělo těchto lidí, kteří žijí dietami, si zvykne na strádání (kdy držíte dietu). Automaticky pak, když začnete jíst běžným způsobem, energii v těle ukládá do tukových zásob „na horší časy“.Chcete se z tohoto kolotoče dostat ven a svůj metabolismus směrovat správným směrem?

Začít už od rána

Musíte změnit svůj životní styl a také svůj denní rytmus. A kdy jindy začít, než od samého rána! Jakmile se probudíte, vypijte sklenici vlažné vody s vymačkaným citrónem. Teplá voda je pro organismus vhodná, není to pro něj takový šok. Vláknina v citronové šťávě a její zásaditost pak nastartuje spalování tuků.

Zkoušeli jste už tuto metodu? Máte neodbytný pocit, že vám to vůbec nepomáhá? Vyzkoušet můžete dvě lžičky jablečného octa, které rovněž smícháte s vodou.

Snídaně = Důležitý start do nového dne

Po sklenici vlažné vody s citrónem byste se měli nasnídat, a to ideálně do hodiny. Když den začnete bez snídaně, přímo si koledujete o zpomalený metabolismus. Organismus byl bez příjmu potravy celou noc, a proto je důležité tělo co nejdříve nastartovat. Když vaším prvním jídlem bude až v poledne oběd, spálíte během dne daleko méně kalorií.

Vaše snídaně by měla být co nejpestřejší. Vyhněte se rychlým cukrům a raději se zaměřte na bílkoviny. Když tělo zpracovává bílkoviny, musí vynaložit mnohem více energie.

Jaká snídaně je tedy vhodná? Vhodné jsou ovesné vločky nebo müsli spolu s bílým jogurtem a ovocem. Popřípadě si dejte plátek celozrnného pečiva s kvalitní šunkou a s pomazánkou z tvarohu.Tato snídaně a složené sacharidy, které obsahuje, vám zaručují, že se vám vyhne i náhlý pocit hladu, kterému se také říká vlčí hlad. Metabolismus tuků můžete podpořit, když si k snídani připravíte zelený čaj. Ten je totiž skvělým antioxidantem.

Stop přejídání! Jezte pravidelně!

STOP přejídáníNení dobré také vynechávat dopolední svačinu, která by měla přijít na řadu dvě až tři hodiny po snídani. Malá svačinka se doporučuje také v odpoledních hodinách.

Během hlavních jídel se vám vyhne problém s přejídáním a metabolismus bude neustále pracovat. Díky tomu budete mít dostatek energie po celý den a kalorie také budete během celého dne spalovat.

Ve zdravém těle zdravý duch!

Lidé, kteří mají pomalý metabolismus, mají také často problémy s pohybem.V práci celý den sedí za počítačem, a během celého dne tak tělo funguje v úsporném režimu. A pro metabolismus je toto hotová tragédie. Nicméně práci člověk neovlivní. Když to nejde jinak, dopřejte si pravidelné protažení celého těla v práci. Stačí jen pár minut, ale pravidelně.

Nejlépe svůj metabolismus urychlíte tím, že začnete pravidelně cvičit. Pokud se překonáte, ráno vstanete a půjdete se proběhnout, urychlí se tím nejen váš metabolismus, ale také se vám bude lépe pracovat. A po psychické stránce se budete cítit mnohem lépe. Tělo spálí daleko více kalorií po intenzivním aerobním cvičení. Spaluje tak kalorie i několik hodin po cvičení.

Když budete cvičit pravidelně, budete mít také svaly. Ty pomáhají v odbourávání přebytečné energie, a to i v klidu či ve spánku.

Voda živá

Po sportovním výkonu, a zejména po ranním cvičení, musíte své tělo dostatečně hydratovat, a to ideálně čistou neperlivou vodou. Dalším nepřítelem hubnutí nadbytečných kilogramů je nedostatečný pitný režim. Lidský organismus je tak dehydratovaný a jen velmi těžko se spalují kalorie.

Kofeinu jen málo

Káva je diuretikum, což znamená, že lidský organismus dehydratuje. Proto se kávě vyzkoušejte po ránu vyhnout. Sice vás na nějaký čas povzbudí, ale potom budete utlumení a zpomalí se i vaše spalování.

Aby tělo správně fungovalo, nezapomínejte na spánek. Ten totiž pomáhá vašemu metabolismu v tom, aby nebyl špatný a rozhozený.

60 denní výzva do plavek: Zhubněte do léta

Pokud jste četli můj článek „Jak se připravit na plavkovou sezónu“, máte náskok, pokud ne, krátké shrnutí: Důležitá je motivace - ujasněte si, proč a kvůli komu chcete zhubnout. Naučte se vybírat si a jíst jen ty „zdravé potraviny“. Vyhýbejte se slazeným nápojům a...

KetoFit recenze: ketonová dieta pro zdravé a rychlé hubnutí, která skutečně funguje

Dnešní doba velmi přeje různým novým způsobům stravování a životního stylu. Jedním z nich je i nízkosacharidová strava, tedy spíše až takzvaná ketonová dieta, chcete-li keto dieta. Různé způsoby stravování se k nám samozřejmě dostávají ze zahraničí, kde je právě...

Jak se připravit na plavkovou sezónu bez stresu a drastických diet – 1. část

Zhubnout do léta, vůbec nemusí být nereálný plán. Chce to ovšem motivaci. Vnitřní. Ta vnější vás totiž může vést jen pár dní či týdnů, ale nevydrží vaše první pochybnosti. Klidně hubněte zároveň s partnerem nebo kamarádkou, ale sami za sebe a pro sebe. Ještě než...

KetoMix recenze: unikátní proteinová dieta, která slibuje kila dolů

Dnešní doba by se také dala jinak nazvat „dobou obézní“. Bohužel stále více z nás si neví rady se svou váhou. Průzkumy ukazují, že nadváha je zcela běžná a do obezity většina z této skupiny nemá daleko. Dokonce ani u dětí není obezita ničím výjimečným. Často je to...

Blendea Supergreens: detoxikace a očista organismu nebyla nikdy tak chutná a s takovými výsledky, navíc v BIO kvalitě

Detoxikace organismu a takzvané superpotraviny jsou stále více rozšířeny také u nás. Je to dáno současným trendem, který upřednostňuje zdravé stravování a detoxikaci. Právě detoxikace má za následek zbavení těla přebytečných a mnohdy škodlivých látek, stejně jako má...

Zdravé stravování se bez těchto hlavních zásad neobejde

Abychom byli zdraví, měli BMI v normě a dožili se vysokého věku, náš jídelníček by měl být správně vyvážený co do obsahu a poměru bílkovin, sacharidů a tuků. Měl by také obsahovat dostatečné množství vitaminů, minerálů a nenasycených mastných kyselin. Konzumované...

Ryby a mořské plody – Proč je jíst a na co si dát pozor

Dnešní doba si žádá nízkoenergetickou stravu a tak stoupá i obliba rybího masa a mořských plodů. Mořské ryby jsou pro nás důležitým zdrojem přírodního jódu, obsahují rybí tuk, proteiny, stopové prvky a množství vitamínů A, B, a D. Nejčetnějšími minerály v rybách i...

Hlavní zásady zdravého stravování u dětí

Zásady zdravého stravování jsou jednou z důležitých hodnot, kterou můžete předat svým dětem. Pokud jim půjdete příkladem, nebudete jim předčasně předávat zodpovědnost za výběr konzumovaných potravin a dokážete jim vysvětlit pozitiva a negativa jednotlivých potravin či...

10 tipů na zdravé sladkosti se kterými bude hubnutí chutnější

První chuť, kterou ve svém životě poznáme, je sladká chuť mateřského mléka. Proto se nám nevyhnutelně zapíše do podvědomí a máme ji doživotně spojenou s pocitem lásky a bezpečí. Je pochopitelné, že se v životě chuť na něco sladkého objevuje. Není však v pořádku, jakou...

Jak funguje nízkosacharidová strava – Hubneme zdravě

V poslední době je téma nízkosacharidového stravování jedním z nejdiskutovanějších na sociálních médiích. Low Carb (LC) nebo také LCHF (Low Carb High Fat) je anglické označení způsobu stravování, kdy je oproti běžným výživovým doporučením výrazně snížen příjem...
60 denní výzva do plavek: Zhubněte do léta

Pokud jste četli můj článek „Jak se připravit na plavkovou sezónu“, máte náskok, pokud ne, krátké shrnutí: Důležitá je motivace - ujasněte si, proč a kvůli komu chcete zhubnout. Naučte se vybírat si a jíst jen ty „zdravé potraviny“. Vyhýbejte se slazeným nápojům a...

Kateřina Váchová
Kateřina Váchová

Blogerka, výživový poradce

Jsem „profesionální“ matka. Ráda se vzdělávám v oblasti psychologie, pedagogiky, medicíny i zdravé výživy. Mám ráda turistiku, focení přírody a s oblibou vařím. Jsem tolerantní, umím naslouchat a jsem příznivkyně neautoritářského vedení výchovy.