Určitě už jste slyšeli pojem svalová horečka nebo lidově svalovka či svalovice. Co je tedy přesně ta svalová horečka a jak se projevuje? Svalová horečka může potkat jak sportovce, tak i například běžného turistu a objevuje se v situacích, kdy přeceníte svoje fyzické síly a podceníte kondici. Svalstvo poté výrazně bolí, je podrážděné či dokonce ztuhlé a oteklé.
Dopřejte svému tělu rychlejší regeneraci s proteinovými nápoji a získejte rychlé, ale účinné bílkoviny
Jaké jsou nejčastější příčiny svalové horečky
Lehká bolest svalů po sportu je běžná, dokonce i žádoucí a nikoho asi nepřekvapí. Pokud jsou však bolesti silné, zhoršující se a dlouhotrvající, už se nejedná o běžnou reakci těla na nahromadění kyseliny mléčné, ale zřejmě došlo i k poranění drobných svalových vláken, která se nestíhají regenerovat.
Začněte žít aktivně a zdravě s těmito 12 tipy na sportovní aktivity
Každou výraznější bolest bychom měli brát vážně, jako varování našeho těla, že ho zatěžujeme příliš nebo nevhodnou formou. Každému druhu sportu by mělo předcházet zahřátí svalů, jinak hrozí jejich poranění. Není vždy nutný zrovna svalový strečink, pro začátečníky je mnohem přirozenější zahřát se například lehkou svižnou procházkou. Dále je důležité zátěž zvyšovat postupně a s rozumem.
Doplňky pro regeneraci a prevenci svalové únavy
Pokud pravidelně cvičíte, postupně si pořídíte doplňky stravy, abychom doplnily určité látky, které jsou prospěšné tělu a z normální stravy je velmi obtížně získáte. Nemusíte být nadopovaní jako dostihový kůň, ale stačí základní produkty, které doplní bílkoviny, aminokyseliny, vitamíny, minerály, atd…
Někteří si pletou doplňky stravy s jakýmisi anaboliky. Což samozřejmě není pravda! Doplňky stravy jsou volně dostupné bez lékařského předpisu, jelikož obsahují povolené a nezávadné složení.
Svalová horečka – příznaky
Svalová horečka se projevuje těmito hlavními příznaky:
- silná bolest svalů
- otoky nebo ztuhlost
- celková únava
K silné bolesti svalů dochází jeden až dva dny po fyzické námaze. Obzvláště když sportovec začíná, zařadí nový tréninkový program, když změní sportovní aktivitu, nebo když rapidně změní délku trvání, případně intenzitu tréninku. Může vzniknout z velkého nárazového zatížení svalů, nebo například z druhu pohybu, na které tělo není zvyklé.
Víte, že se lze zbavit nespavosti a vyléčit poruchy spánku?
Svaly nás bolí pokaždé, když sval musí zareagovat na něco neobvyklého, nějaký nový stimul a je součástí procesu adaptace, který vede k větší vytrvalosti a síle. Každá bolest po sportu není na závadu, ale vyšší bolestivost, otoky a velká únava by nás vždy měly varovat. Nesnažte se bolest překonat, hrozí riziko vážnějšího úrazu, berte bolest jako varování.
Bolest svalů a jak se s ní vypořádat?
Hojení svalů nelze urychlit. Někdy pomůže jen odpočinek a bolest sama nejpozději do týdne odezní. Během tohoto týdne se vyvarujte takové fyzické aktivity, která bolest zvyšuje (Nebojte se cvičit jiné partie, které nejsou namožené). Pro rychlejší zotavení můžete například lehce šlapat na rotopedu, procházet se do mírného zadýchání, relaxačně plavat nebo se věnovat šetrnému strečinku.
Jak cvičit břicho a zhubnout: více než 12 cviků s video návody
Takovéto protažení přivede do svalů krev a s ní kyslík i živiny. Kromě toho vrátí do náležité délky svaly, jež mají při posilování tendenci se zkracovat a přitahovat do nesprávné pozice klouby ve svém okolí.
Tipy na léčbu svalové horečky:
- masáž postižených svalů – zmírňuje bolest asi o 30 % a rovněž redukuje otoky
- od bolesti uleví pobyt ve vířivce i perličkové koupele
- zkusit můžete i blahodárné působení tepla (sauna, pára)
- zkusit můžete i teplý bylinný obklad z máty peprné, kostivalu lékařského, kaštanu koňského či arniky horské
- vyzkoušet můžete i masti a gely s kafrem či kosodřevinnými výtažky
- dále pomáhá stahování bolestivých partií, jejich chlazení či pobyt v kryokomoře
- pomoci může i mix aminokyselin, které se prodávají pod označením BCAA
- v případě nutnosti užijte analgetikum (například ibuprofen), uleví od bolesti, otoku i zánětu. Na toto řešení však dlouhodobě nespoléhejte a určitě léky nepolykejte kvůli tomu, abyste bolest potlačili, bez odstranění příčiny a mohli pokračovat ve sportování.
- pokud bolest přetrvává déle jak 7 dní, navštivte raději lékaře, je potřeba vyloučit případné zranění.
Jak zabránit vzniku svalové horečky – prevence
První preventivní zásadou je se před zátěží zahřát a rozcvičit. Nejvhodnější je rychlá chůze či pomalý běh nebo 5 – 10 minut na rotopedu, spinningovém kole či krosovém trenažéru. Vaše krev se rozproudí a přivede do svalů kyslík a z jater „palivo“ – glykogen. Dbejte na přiměřené oblečení a kvalitní obuv.
Vajíčková dieta na hubnutí není jen bez rizika
Poté by mělo následovat uvolnění svalů i kloubů. Kružte hlavou, trupem a pažemi, dělejte mírné úklony a nezapomeňte protáhnout svaly na zadní straně nohou, které bývají zkrácené a po celodenním sezení i ztuhlé. Po náročném silovém tréninku nebo dlouhé vytrvalostní zátěži by mělo následovat mírné vyklusání nebo vyjetí.
Pokud posilujete, vždy začínejte cvičit s lehkými váhami a váhu pomalu a postupně v každé následující sérii přidávejte. Trénujte s rozumem, více neznamená lépe. Zhruba každých 6 – 8 týdnů je dobré v tréninku něco změnit. Ať už zvýšit intenzitu nebo zařadit nové prvky. Nechte tělo dostatečně odpočinout před další fyzickou námahou.
Cvičte pravidelně, ideálně alespoň 40 minut, 3x týdně. Začínáte-li sportovat po dlouhé fyzické nečinnosti, nesnažte se hned trhat rekordy. Nezapomínejte posilovat i drobné svaly hlubokého stabilizačního systému i velkých svalových skupin. Cvičte, jen když jste zdraví. I banální nachlazení může vést k tomu, že svaly zcela neplní svou funkci, otékají a hrozí natržení svalových vláken. Riziko svalové bolesti z „přecvičení“ zvyšuje také psychický stres, nedostatek spánku a nevyvážená strava.
Prevence svalové horečky – vhodný jídelníček
Dbejte na pravidelný a dostatečný příjem bílkovin. Podíl bílkovin v jídelníčku by neměl klesnout pod 25 % a 1 – 1,2 g denně na každý kilogram tělesné váhy. Čím méně kJ má váš jídelníček, tím více bílkovin by měl obsahovat.
Poměr bílkovin z rostlinných a živočišných zdrojů by měl být zhruba jedna třetina ke dvěma třetinám, protože bílkoviny z rostlinných zdrojů jsou hůře využitelné. Nejlepšími zdroji jsou krůtí či kuřecí prsa a rybí maso, vaječný bílek, tvrdé sýry, tvaroh a syrovátka.
Bezprostředně po větší dlouhotrvající zátěži provázené třeba i pocením je dobré doplnit minerály, vitaminy a jednoduché sacharidy; i to sníží následnou bolestivost svalů. Sklenice čerstvého džusu stačí, funguje rovněž iontový nápoj či speciální koktejly nebo tyčinky určené přímo k regeneraci.
Asi hodinu po výkonu můžete organismu dodat další jednoduché cukry. Jestliže však hubnete, dejte přednost bílkovinnému jídlu s malou zeleninovou přílohou. Bílkoviny mají výrazný sytící efekt a nerozkolísají vám glykémii, na rozdíl od jednoduchých cukrů.
Napsat komentář