Vajíčková dieta na hubnutí

Vajíčková dieta patří mezi moderní monotónní diety. Říká se jí také monoproteinová nebo nízkosacharidová. Pokud ji budete svědomitě dodržovat, zhubnout můžete až jeden kilogram denně. Propagátorem této diety je americká klinika Mayo Clinic. Velmi brzy po představení této diety bylo její doporučování pozastaveno, z důvodu obav o zdraví klientů z hlediska možného zvýšení cholesterolu v krvi.

Z pozdějšího bádání však vyšlo najevo, že u zdravých jedinců vajíčka zase tolik cholesterol v krvi nezvyšují. Hladina cholesterolu v krvi totiž závisí na naší stravě jen ze 30 %. Zbylých 70 % cholesterolu si vytváří naše tělo samo.

Podpořte hubnutí a zpevňování postavy směsí rostlinných bílkovin, které jsou obsažené v námi oblíbeném BLENDEA SUPERPROTEINU. Jedinečný protein, který obsahuje hrachový i rýžový protein.

Blendea SUPERPROTEIN - Směs rýžového proteinu a 3 superpotravin

Proč zrovna vajíčková dieta?

Mnoho nutričních poradců věří, že vařená vajíčka jsou nejlepším a nejrychlejším řešením na cestě při hubnutí, aniž bychom se museli vzdát bílkovin důležitých pro budování a udržení svalů. Tento dietní režim je v podstatě založen na vařených vejcích, zelenině a citrusech. Kombinace těchto ingrediencí zrychluje metabolismus, spaluje tuky a snižuje chuť k jídlu.

TIP: Jak cvičit břicho a zhubnout + více než 12 cviků s video návody

Vajíčka jsou výborným zdrojem proteinů, tuků, vitaminu D, fosforu, vitaminu A a vitaminů skupiny B. Kromě toho jsou také velmi dobrým zdrojem selenu a riboflavinu. Jedno vejce má přibližně 80 kalorií, 5 gramů tuku, 6 gramů bílkovin a 1 gram sacharidů.

Vajíčka a dieta nejsou vhodná pro každého

Vajíčková dieta není vhodná pro:

 • lidí trpící cukrovkou a aterosklerózou
 • osoby s poruchami stravování, vylučování či trpícími obezitou
 • lidi s vysokým cholesterolem
 • lidi bez žlučníku
 • vegany
 • lidi s alergií na vejce
 • těhotné a kojící
 • děti, mladistvé a seniory starší 65 let

Potraviny bohaté na sacharidy, a tedy i přírodní cukry z ovoce, pečiva a chleba, rýže či těstovin, jsou během této diety vyloučeny ze stravy. Během tohoto stravování dojde tedy k rapidnímu omezení příjmu sacharidů. Vajíčková dieta by neměla trvat déle než 5 – 14 dní. Během dvou týdnů  tak můžete snížit svou tělesnou hmotnost až o neuvěřitelných 8 – 11 kilogramů.

Podívejte se, na podrobný seznam potravin bohatých na bílkoviny

Vajíčka při dietě nemusí být jediná potravina ke konzumaci

Během vajíčkové diety si budete servírovat pouze tři porce jídla denně. Ve složení vajíčka, citrusy, zelenina a nápoj. Proč zrovna dieta v této kombinaci potravin? Vajíčka jsou bohatým zdrojem vitaminů, bílkovin, navíc jsou nízkokalorická. Co se týče citrusů (pomeranče/grepy), poskytují nejen osvěžení, ale i vlákninu a pomáhají nám zbavovat se toxinů. Dbejte na čerstvost a pestrost ovoce a zeleniny.

Zbavte se toxinů ve svém těle a nastartujte metabolismus. Tělo si za určitou dobu nasbírá hodně toxinů, kterých se je zapotřebí zbavit. Pokud jste ještě nikdy nedetoxikovali organismus, neměli byste zahálet.

Vajíčka, která budete konzumovat, musí být uvařena natvrdo. Káva, která je také zahrnuta v jídelníčku, nesmí být s mlékem, ani s cukrem. Pokud se rozhodnete držet tuto dietu, musíte pít kromě kávy i hodně vody, abyste udrželi své tělo hydratované. Vypijte alespoň 2 litry tekutin denně.

Pro co nejvyšší efekt hubnutí byste se měli vyhnout pokrmům z fastfoodů, sladkostem a slazeným nápojům. Omezte také na minimum přidávání soli a cukru do jídla. V neposlední řadě se vyhněte minerálkám a alkoholu. Obsahují cukr, sladidla a velké množství kalorií. Nejlépe uděláte, když budete pít čistou vodu, případně zelený čaj, kterým zaženete ranní únavu.

Jak na detoxikaci organismu a proč ji podstupovat?

Vajíčka při dietě nemusí být jediná potravina

Vajíčková dieta – Ukázkový jídelníček

Snídaně: 3 vejce natvrdo, 1/2 grepu, neslazená káva

Variace na obědy:

 • 3 vejce natvrdo, rajče, káva
 • 3 vejce natvrdo, 1/2 grepu
 • 3 vejce natvrdo, 200 g špenátu, rajče, citronová šťáva
 • 2 vejce natvrdo, zeleninový salát, káva
 • 1/2 grepu, 1/4 grilovaného kuřete, rajče
 • zeleninový salát
 • 2 vejce a dušená zelenina
 • 200 gramů tvarohu a 200 gramů vařené zeleniny

Variace na večeře:

 • 3 vejce natvrdo, hlávkový salát s citronem
 • pečená ryba, míchaný salát, plátek žitného chleba
 • dušené telecí/jehněčí/krůtí, rajče
 • vařený plátek hovězího masa, celer
 • 150 gramů ryby, např. lososa, pomeranč, 150 gramů zeleninového salátu
 • vařený plátek hovězího masa, hlávkový salát a mrkev

Pravidla vajíčkové diety

Během vajíčkové diety se tělo dostane do stavu tzv. ketózy, během níž začne jako zdroj využívat namísto glukózy ketony, což by mělo vést ke ztrátě tělesného tuku. Při vajíčkové dietě byste měli začít hubnout přibližně po třech až pěti dnech, přičemž některé zdroje ji ani nedoporučují držet déle než zmíněných pět dní.

Základní pravidla vajíčkové diety:

 • na každé jedno vejce, které zkonzumujete, byste měli sníst i 15 gramů zdravého tuku
 • do půlhodiny poté, co ráno vstanete, byste měli sníst jedno celé vejce
 • měli byste jíst i když nepociťujete hlad
 • na každé vejce, které sníte, můžete sníst 28 gramů plnotučného sýra
 • každý den byste měli sníst nejméně šest vajec
 • měli byste přestat jíst tři hodiny před spaním

Vajíčková dieta není bez rizika

Během vajíčkové diety nutně zhubne každý, protože porce jsou oproti běžnému stravování velmi malé. Dieta je z výživového pohledu nevyvážená. Příjem sacharidů je drasticky omezen a tak můžete pociťovat únavu a nervozitu.

Jakmile se vrátíte ke konzumaci většího množství sacharidů, hrozí riziko jojo efektu a opětovné zvýšení hmotnosti. Během diety dochází k velkému zatížení trávení i ledvin. Hrozí nedostatek potřebného denního množství vlákniny. Bezpečné množství bílkovin je do 2 g na kilo tělesné hmotnosti.

Nezamlouvá se vám vajíčková dieta? Pak se podívejte na další možnosti dietní jídelníčků

Pokud chcete zdravě a efektivně hubnout v dlouhodobém horizontu, zaměřte se na zdravý životní styl. Vynechejte z jídelníčku příliš tučná a sladká jídla a vsaďte na pravidelný pohyb. Pro udržení hmotnosti se doporučuje pravidelné aerobní cvičení, v objemu alespoň 30 minut denně. Na konkrétním druhu fyzické aktivity nezáleží, měla by vás bavit a  měli byste se při ní zadýchat. Mějte na paměti, že žádná monotematická dieta nemůže trvat celoživotně.

42 tipů, kterými nastartujete hubnutí

Získej ZDARMA 42 tipům kterými nastartuješ své hubnutí. Na tipech jsme si dali záležet, protože chceme svým čtenářkám a čtenářům nabídnou osvědčené rady, které vám pomohou s úpravou vaší postavy.

Stačí jen níže vyplnit, kam ti máme tipy poslat.


Nejnovější příspěvky

Ebook: 42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout

42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout – ZDARMA

Proces hubnutí, není o tom, že si vezmete zázračnou pilulku a všechny „špěčky“ a povislá postava, zmizí.. Zdravý životní styl a proces hubnutí, je celek, který nejde ničím obejít.

Pokud to s hubnutím myslíte vážně, rozhodně byste měli znát těchto 42 tipů na hubnutí.