Vánoční svátky jsou pro mnoho lidí nejen svátky klidu, pohody, rozdávání dárečků a scházení se s rodinou, ale také svátky, kdy se nijak extra na zdravou stranu nehledí. Všude je plno jídla a jdete z návštěvy do návštěvy.

A toto jídlo, respektive značné neomezování se, nám do nového roku přináší nejen dobrou náladu a hezký pocit, ale často také nějaké to kilo navíc, což nechce nikdo. Kromě toho se mohou z přejídání objevit také zažívací obtíže. Jestliže chcete po Vánocích nemít zdravotní problémy a kilogramy navíc, je dobré si určit pravidla, která i o svátcích budete dodržovat.

Jídlo, jídlo a zase jídlo

Tradiční Vánoce jsou často spojovány se spoustou dobrého jídla a také pití. Mnoho z nás prostě neodolá, přestane se hlídat a ujídá postupně ze všeho, co je okolo. A kalorie? Na ty raději ani nemyslí. Přeci se ve svém volnu nechcete stresovat tím, že vánočkou k snídani a řízkem k večeři přiberete několik kilo. Je však dobré si určit svou míru a zbytečně se nepřejídat. Ono to není vůbec nic zdravého, když se přejíte, pak nemůžete ani vstát, bolí vás břicho a není vám dobře.

Mnoho lidí Vánoce jednoduše neřeší, jí až k prasknutí a poté nabrané kilogramy v dalších měsících těžce shazují. Jak se tomu vyhnout a i po svátcích se cítit dobře a spokojeně? Máme pro vás pár tipů a triků, které vám pomohou.

Pochutiny z dohledu

Sladkosti a pochutinyNemusíte držet před Vánocemi hladovku, abyste si pak mohli dát to, na co máte momentálně chuť. Je důležité si umět říci dost a pak už vše, co vás láká a má v sobě plno kalorií, dát pryč z očí. Hlídat si kalorie můžete, samozřejmě přibližně.

I přes Vánoce je však dobré myslet na to, že váš příjem kalorií by neměl být o mnoho vyšší, než jaký je během celého roku. Když si cukroví schováte do krabičky, krabičku do lednice nebo na balkon, dobře si rozmyslíte, jestli máte opravdu na něco chuť. Zatímco kdyby cukroví bylo přímo před vámi, natáhnout se pro něj není tak velký problém.

Hlavně nedržet hladovku

Praktikujete to, že během celého dne držíte hladovku, nejíte a pak si večer dopřejete, co hrdlo ráčí? Tak toto je jedna z největších chyb, kterou můžete udělat. Bohužel to praktikuje mnoho lidí.

Hladovka během celého dne, popřípadě jen občasné zobnutí, nutí člověka k jedné jediné věci, a to k velkému tzv. vlčímu hladu, a to právě hlavně večer. Obrovský hlad společně s bohatě prostřeným stolem je pro lidský organismus vražedný.

Toto nárazové přejídání, kterého se dopouštíte, může způsobit velké problémy s trávením. A nechcete přeci trávit Vánoce na toaletě či hůř v nemocnici. Vyzkoušejte jíst během celého dne, aspoň tedy malé porce, a nevynechejte žádný chod. Což znamená například dát si vydatnou snídani. Ta vám zajistí, že večer nebudete mít tak velký hlad, a uchrání vás i před přejídáním.

Nemusíte snídat nic obrovského, postačí plátek celozrnného pečiva s tvarohem a zeleninou, nebo si dát jogurt s ovocem a vmíchat si do něj müsli nebo jen samotné ovesné vločky.

Když budete nad jídlem přemýšlet, sladkosti vás nebudou tolik lákat, nebudete mít na ně zkrátka už chuť.

Umění nahrazovat nezdravé potraviny za ty zdravé

Složení každého jídla má také svůj vliv na naše vánoční hodování. Když jdete na vánoční návštěvu, složení jídla nijak neovlivníte, ale můžete si hlídat, kolik toho sníte. Když připravujete večeři na Štědrý den sami, pak pečlivě vybírejte suroviny  a pokud je to možné, vyměňte některou z těch méně zdravých za zdravější variantu.

K Vánocům neodmyslitelně patří cukroví, ovšem je to opravdová kalorická bomba. Proto myslete na přípravu už dopředu! Internet je plný zdravých receptů, tak se nechte inspirovat a nějaký recept vyzkoušejte!

Můžete například vyměnit bílou mouku za celozrnnou, cukr vyměnit za sladidlo a místo máslového krému vytvořte pudinkový krém. Výsledek nebude jiný, než běžné cukroví, ale můžete si zahřešit a víte, že jste pro štíhlou linii udělali aspoň něco málo.

Lehká večeře

I štědrovečerní večeře může být lehce pozměněna. Bramborový salát můžete udělat bez majonézy. Přidáním bílého jogurtu si jídlo zpestříte a pro své tělo uděláte něco dobrého. Nejste-li přímo v hubnoucím procesu, s klidným srdcem si čas od času udělejte něco smaženého. Kapra či jinou rybu si tak víc vychutnáte. Chystáte-li chlebíčky, zpozorněte. Bílou veku zaměňte za pečivo, které bude celozrnné. Pomazánka může být z nízkotučného tvarohu. Máte-li rádi experimenty, pak vyzkoušejte domácí hummus z cizrny.

Kvalitní šunka je lepší, než salám, který je tučný. Vše dolaďte zeleninou, vajíčkem a máte hotovo!

Můžete si udělat Vánoce zdravé. Vždyť nemusíte jít ke stromečku přejedení. Vychutnejte si od všeho trošku a nakládejte si střední až menší porce. Jestliže i po této porci budete mít hlad, trošku si určitě přidat můžete.

Pozor na alkohol!

K Vánocům patří také alkohol. Na alkoholické nápoje je nutno dávat si obzvláště velký pozor! Jedna sklenička destilátu totiž obsahuje velkou spoustu kalorií, které jsou skryté. Mnohem lepší je tak přiťuknout si u stromečku suchým vínem či skleničkou dobrého sektu. I večer to s popíjením moc nepřehánějte.

Ve zdravém těle zdravý duch!

Veselé vánoceO svátcích všeobecně lenošíme, do práce moc nechodíme, a tak není divu, že kilogramy nabíhají. Mnoho z nás provozuje gaučing, tedy lehne si na gauč, kochá se pohádkami v televizi a přitom stále něco ukusuje. Nevyhýbejte pohybu se ani o Vánocích. Můžete například vyrazit na procházku, více uklízet a podobně.

I zimní sporty jsou vhodné, vytáhněte děti odpoledne bruslit, lyžovat nebo se jen tak koulujte či svezte na bobech. Uděláte tak něco navíc pro sebe. Vyzkoušejte o letošních Vánocích něco z našich tipů a uvidíte, že nebudete konečně jedni z těch, kteří úderem nového roku stojí fronty před posilovnou.

60 denní výzva do plavek: Zhubněte do léta

Pokud jste četli můj článek „Jak se připravit na plavkovou sezónu“, máte náskok, pokud ne, krátké shrnutí: Důležitá je motivace - ujasněte si, proč a kvůli komu chcete zhubnout. Naučte se vybírat si a jíst jen ty „zdravé potraviny“. Vyhýbejte se slazeným nápojům a...

KetoFit recenze: ketonová dieta pro zdravé a rychlé hubnutí, která skutečně funguje

Dnešní doba velmi přeje různým novým způsobům stravování a životního stylu. Jedním z nich je i nízkosacharidová strava, tedy spíše až takzvaná ketonová dieta, chcete-li keto dieta. Různé způsoby stravování se k nám samozřejmě dostávají ze zahraničí, kde je právě...

Jak se připravit na plavkovou sezónu bez stresu a drastických diet – 1. část

Zhubnout do léta, vůbec nemusí být nereálný plán. Chce to ovšem motivaci. Vnitřní. Ta vnější vás totiž může vést jen pár dní či týdnů, ale nevydrží vaše první pochybnosti. Klidně hubněte zároveň s partnerem nebo kamarádkou, ale sami za sebe a pro sebe. Ještě než...

KetoMix recenze: unikátní proteinová dieta, která slibuje kila dolů

Dnešní doba by se také dala jinak nazvat „dobou obézní“. Bohužel stále více z nás si neví rady se svou váhou. Průzkumy ukazují, že nadváha je zcela běžná a do obezity většina z této skupiny nemá daleko. Dokonce ani u dětí není obezita ničím výjimečným. Často je to...

Blendea Supergreens: detoxikace a očista organismu nebyla nikdy tak chutná a s takovými výsledky, navíc v BIO kvalitě

Detoxikace organismu a takzvané superpotraviny jsou stále více rozšířeny také u nás. Je to dáno současným trendem, který upřednostňuje zdravé stravování a detoxikaci. Právě detoxikace má za následek zbavení těla přebytečných a mnohdy škodlivých látek, stejně jako má...

Zdravé stravování se bez těchto hlavních zásad neobejde

Abychom byli zdraví, měli BMI v normě a dožili se vysokého věku, náš jídelníček by měl být správně vyvážený co do obsahu a poměru bílkovin, sacharidů a tuků. Měl by také obsahovat dostatečné množství vitaminů, minerálů a nenasycených mastných kyselin. Konzumované...

Ryby a mořské plody – Proč je jíst a na co si dát pozor

Dnešní doba si žádá nízkoenergetickou stravu a tak stoupá i obliba rybího masa a mořských plodů. Mořské ryby jsou pro nás důležitým zdrojem přírodního jódu, obsahují rybí tuk, proteiny, stopové prvky a množství vitamínů A, B, a D. Nejčetnějšími minerály v rybách i...

Hlavní zásady zdravého stravování u dětí

Zásady zdravého stravování jsou jednou z důležitých hodnot, kterou můžete předat svým dětem. Pokud jim půjdete příkladem, nebudete jim předčasně předávat zodpovědnost za výběr konzumovaných potravin a dokážete jim vysvětlit pozitiva a negativa jednotlivých potravin či...

10 tipů na zdravé sladkosti se kterými bude hubnutí chutnější

První chuť, kterou ve svém životě poznáme, je sladká chuť mateřského mléka. Proto se nám nevyhnutelně zapíše do podvědomí a máme ji doživotně spojenou s pocitem lásky a bezpečí. Je pochopitelné, že se v životě chuť na něco sladkého objevuje. Není však v pořádku, jakou...

Jak funguje nízkosacharidová strava – Hubneme zdravě

V poslední době je téma nízkosacharidového stravování jedním z nejdiskutovanějších na sociálních médiích. Low Carb (LC) nebo také LCHF (Low Carb High Fat) je anglické označení způsobu stravování, kdy je oproti běžným výživovým doporučením výrazně snížen příjem...
60 denní výzva do plavek: Zhubněte do léta

Pokud jste četli můj článek „Jak se připravit na plavkovou sezónu“, máte náskok, pokud ne, krátké shrnutí: Důležitá je motivace - ujasněte si, proč a kvůli komu chcete zhubnout. Naučte se vybírat si a jíst jen ty „zdravé potraviny“. Vyhýbejte se slazeným nápojům a...

Kateřina Váchová
Kateřina Váchová

Blogerka, výživový poradce

Jsem „profesionální“ matka. Ráda se vzdělávám v oblasti psychologie, pedagogiky, medicíny i zdravé výživy. Mám ráda turistiku, focení přírody a s oblibou vařím. Jsem tolerantní, umím naslouchat a jsem příznivkyně neautoritářského vedení výchovy.