Bílkovina v moči může být problém

Bílkoviny v moči by se u zdravého člověka prakticky neměly ve vyšší míře vyskytovat. V případě, že dojde k akutnímu zvýšení množství bílkoviny v krvi, zvýší se i její filtrace.

To se děje při zvýšené fyzické zátěži, při vysokém tlaku nebo při poruchách filtrace. Vysoké koncentrace bílkovin v moči jsou vždy důvodem k dalším vyšetřením.

Co znamená bílkovina v moči?

K tvorbě moči dochází v ledvinách a organismus se jejím vylučováním zbavuje látek nepotřebných, nadbytečných nebo tělu nebezpečných. Moč je tvořena v systému kanálků, kterým říkáme nefrony. Na začátku každého nefronu je cévní klubíčko, ze kterého se do kanálků filtruje krev podobně jako štěrk na sítu.

Získejte jídelniček ZDARMA od Ketomix

Malé molekuly, jako voda, minerály a močovina procházejí skrz drobné mezery mezi buňkami filtrační membrány. Pro větší molekuly nebo buňky jsou však tyto mezery moc malé, a proto se do moče filtrací až na nepatrné množství nedostávají.

V moči se také běžně vyskytuje krevní transportní bílkovina albumin. Ta může procházet skrze filtrační membránu. V systému kanálků je však téměř většina zpětně vstřebána. U zdravého člověka funguje toto zpětné vstřebávání s maximální možnou kapacitou. Jakmile by se tedy zvýšilo množství albuminu, ledviny ho nestihnou vstřebat zpět a albumin bude ztracen v moči.

Nenechte si ujít, těchto 5 tipů, jak zhubnout břicho a boky jednou provždy

Běžnými vyšetřovacími postupy je možné zjistit albumin v moči až od množství 150 mg/L. Speciálními a složitými metodami je možné prokázat albumin v moči již při množství 30 mg/L, což označujeme jako mikroalbuminurii. Tu lze často prokázat na počátku chorob jako je cukrovka nebo zvýšený krevní tlak. Přítomnost pouze albuminu v moči se nazývá albuminurie (též selektivní proteinurie).

Zvýšená bílkovina v moči

Důkaz bílkovin v moči spočívá v použití indikátorových proužků. Jedná se proužek napuštěný v látce, která v přítomnosti bílkoviny mění barvu. Bílkoviny je možno prokázat i mikroskopicky z močového sedimentu. Některá doplňující vyšetření budou vyžadovat zjištění množství látek v krvi.

K tomu bude zapotřebí vzorek žilní krve, která je odebrána nejčastěji z pažní žíly tenkým vpichem. V některých případech je nutné vyšetření moči za určité časové období, například 24 hodin i více. Vyšetření se provádí jako součást preventivního vyšetření, při ambulantním příjmu, jako screening hypertenze či cukrovky i ke kontrole léčby.

Albumin v moči fyziologicky (u zdravého) Do 30 mg/L
Mikroalbuminurie 30 – 150 mg/L
Proteinurie (bílkovina v moči) Nad 150 mg/L

Podívejte se, jak se vybrat správně ten nejlepší proteinový nápoj nebo, jak si udělat proteinové palačinky

Nejčastější příčiny bílkoviny v moči

 1. Infekce močových cest – zánětlivé procesy v močových cestách jsou obvykle spojeny s výskytem bílkoviny v moči. K těmto infekcím je nutné zařadit i infekce tkáně ledvin, tj. pyelonefritidy.
 2. Zvýšená zátěž organizmu – mnohdy najdeme bílkovinu v moči při stresové zátěži organizmu, či při akutních infekčních stavech. Proteinurie bývá v tomto případě pouze dočasným nálezem. Vhodné je proto po odeznění této zátěže vyšetření moči zopakovat.
 3. Vysoký krevní tlak – dlouhodobě zvýšený krevní tlak vede k postupnému poškozování ledvin.
 4. Cukrovka –dlouhé roky trvající cukrovka vede k poškození ledvinných cév a filtračních schopností ledvin. Ledviny mohou začít do moči propouštět bílkoviny a současně s tím dochází k postupnému zhoršování jejich funkcí.
 5. Glomerulonefritidy – jedná se o zánětlivá neinfekční onemocnění ledvinných filtračních jednotek, glomerulů. Některé jsou relativně nenápadné, jiné mohou zcela ustoupit, jiné však vedou k náhlému či postupnému selhání ledvin.
 6. Fokálně segmentální glomeruloskleróza – tento proces známý pod zkratkou FSGS může být samostatnou chorobou, nebo může doprovázet jiná onemocnění.
 7. Nádorové procesy v močových cestách – jakýkoliv nádor močových cest (rakovina ledviny, rakovina močovodu, rakovina močového měchýře, apod.) může být spojen s nálezem bílkoviny v moči. Důležitým příznakem je v tomto případě i nález krve v moči.
 8. Mnohočetný myelom – toto je velmi vzácná příčina bílkoviny v moči. Jedná se o nádorové onemocnění vycházející z krevních buněk, které vytváří bílkovinné protilátky (B-lymfocyty). Nádorové buňky vytváří protilátky také, ale ty jsou defektní. Malé části těchto protilátek pak pronikají do moči a odborně je nazýváme jako Bence-Jonesovu bílkovinu.

Vyzkoušeli jsme Chia Shake, unikátní dietní koktejl, který pomáhá s hubnutím

Bílkovina v moči v těhotenství

Preeklampsie je závažný stav, který postihuje v těhotenství 6 – 8 % žen. Nejčastěji se projevuje v druhé polovině těhotenství se zhoršením stavu na konci těhotenství.

Ženy s preeklampsií jsou obvykle hospitalizovány v porodnici, kde je trvale sledován jejich stav a stav dítěte. Porod je obvykle vyvoláván dříve než v termínu porodu. Při špatném stavu dítěte nebo matky je porod proveden císařským řezem. Jedinou léčbou preeklampsie je tedy porod.

Příznaky preeklampsie v těhotenství:

 • vysoký krevní tlak – tlak v klidu při opakovaném měření vyšší než 140/90,
 • zvýšené množství bílkovin v moči – pro správné hodnocení je třeba odebrat střední proud moči, popř. provést sběr moči za 24 hodin,
 • otoky – zejména obličeje a rukou,
 • nepřiměřeně velké přírůstky na váze – přírůstky vyšší než 1 kg týdně nebo 3 kg měsíčně jsou obvykle způsobeny zadržováním vody v tkáních,
 • silná bolest hlavy,
 • poruchy zraku – rozostřené vidění, chvilková ztráta zraku, citlivost na světlo,
 • mdloby, nevolnost, zvracení.

Jak je to s bílkovinou v moři u dětí?

Bílkovina v moči u dětí a možnosti léčby

Krev či bílkovina v moči se může vyskytnout při jakémkoliv zánětu v těle a v období rekonvalescence po nemoci. Někdy se moč u dětí zakalí jen přechodně po velké námaze, při horečce, přehřátí nebo naopak podchlazení. Bílkovina v moči může být i u rychle rostoucích dětí při pohybu (v noci mizí), v dospělosti se stav normalizuje.

Podívejte se, jak by se měly děti správně stravovat

Léčba závisí na vyvolávající příčině. Než budou známy výsledky vyšetření, je vhodné, aby pacient držel dietu a upravil svůj jídelníček. Odborníci doporučují snížit příjem bílkovin (maso, masné výrobky, vejce, mléko a mléčné výrobky) a vynechat alkohol. Příhodné je zařadit dostatek tekutin, ovoce a zeleniny. Úprava jídelníčku může mnohdy hodnotu bílkovin v moči upravit na přijatelnou hodnotu. Pacient by měl omezit extrémní fyzickou námahu.

Nejčastější dotazy při výskytu bílkoviny v moči

1. Jak vyřešit bez lékaře mírné zvýšení množství bílkoviny v moči?

Můžete vyzkoušet následující doporučení, která cílí na snížení krevního tlaku a zlepšení funkce ledvin:

 • snižte příjem sodíku ve stravě,
 • omezte příjem živočišných bílkoviny, můžete vyzkoušet třeba fementovanou sóju, jako alternativní zdroj bílkovin,
 • jezte rybí tuk a lněné semínko.

2. Jaké množství bílkoviny ve vzorku moči je ještě v normě?

Při běžné fyzické aktivitě člověk vyloučí 50 až 80 mg bílkovin za 24 hodin (max. 96 mg/m2 – tj. asi 150 mg).

3. Jaké jsou příznaky bílkoviny v moči?

Pokud na sobě zaznamenáte následující projevy, navštivte lékaře:

 • zpěněná a zakalená moč,
 • otoky na očních víčkách a dolních končetinách,
 • únava,
 • větší náchylnost k infekcím.

4. Projeví se nález bílkoviny vždy nějakými příznaky?

Bílkovina v moči sama o sobě nebolí ani se nijak neprojevuje. Bývá proto objevena buď při vyšetření k docela jiným účelům, nebo její přítomnost potvrdí diagnózu nemoci, která u nemocného člověka měla i jiné příznaky. Bílkovinou v moči se projevuje mnoho chorob.

42 tipů, kterými nastartujete hubnutí

Získej ZDARMA 42 tipům kterými nastartuješ své hubnutí. Na tipech jsme si dali záležet, protože chceme svým čtenářkám a čtenářům nabídnou osvědčené rady, které vám pomohou s úpravou vaší postavy.

Stačí jen níže vyplnit, kam ti máme tipy poslat.


Nejnovější příspěvky

Zhubněte rychle a levně - Jídelníček zdarma
Ebook: 42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout

42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout – ZDARMA

Proces hubnutí, není o tom, že si vezmete zázračnou pilulku a všechny „špěčky“ a povislá postava, zmizí.. Zdravý životní styl a proces hubnutí, je celek, který nejde ničím obejít.

Pokud to s hubnutím myslíte vážně, rozhodně byste měli znát těchto 42 tipů na hubnutí.