Bílkovina v moči může být problém

Bílkoviny v moči by se u zdravého člověka prakticky neměly ve vyšší míře vyskytovat. V případě, že dojde k akutnímu zvýšení množství bílkoviny v krvi, zvýší se i její filtrace.

To se děje při zvýšené fyzické zátěži, při vysokém tlaku nebo při poruchách filtrace. Vysoké koncentrace bílkovin v moči jsou vždy důvodem k dalším vyšetřením.

Co znamená bílkovina v moči?

K tvorbě moči dochází v ledvinách a organismus se jejím vylučováním zbavuje látek nepotřebných, nadbytečných nebo tělu nebezpečných. Moč je tvořena v systému kanálků, kterým říkáme nefrony. Na začátku každého nefronu je cévní klubíčko, ze kterého se do kanálků filtruje krev podobně jako štěrk na sítu.

Malé molekuly, jako voda, minerály a močovina procházejí skrz drobné mezery mezi buňkami filtrační membrány. Pro větší molekuly nebo buňky jsou však tyto mezery moc malé, a proto se do moče filtrací až na nepatrné množství nedostávají.

V moči se také běžně vyskytuje krevní transportní bílkovina albumin. Ta může procházet skrze filtrační membránu. V systému kanálků je však téměř většina zpětně vstřebána. U zdravého člověka funguje toto zpětné vstřebávání s maximální možnou kapacitou. Jakmile by se tedy zvýšilo množství albuminu, ledviny ho nestihnou vstřebat zpět a albumin bude ztracen v moči.

Nenechte si ujít, těchto 5 tipů, jak zhubnout břicho a boky jednou provždy

Běžnými vyšetřovacími postupy je možné zjistit albumin v moči až od množství 150 mg/L. Speciálními a složitými metodami je možné prokázat albumin v moči již při množství 30 mg/L, což označujeme jako mikroalbuminurii. Tu lze často prokázat na počátku chorob jako je cukrovka nebo zvýšený krevní tlak. Přítomnost pouze albuminu v moči se nazývá albuminurie (též selektivní proteinurie).

Zvýšená bílkovina v moči

Důkaz bílkovin v moči spočívá v použití indikátorových proužků. Jedná se proužek napuštěný v látce, která v přítomnosti bílkoviny mění barvu. Bílkoviny je možno prokázat i mikroskopicky z močového sedimentu. Některá doplňující vyšetření budou vyžadovat zjištění množství látek v krvi.

K tomu bude zapotřebí vzorek žilní krve, která je odebrána nejčastěji z pažní žíly tenkým vpichem. V některých případech je nutné vyšetření moči za určité časové období, například 24 hodin i více. Vyšetření se provádí jako součást preventivního vyšetření, při ambulantním příjmu, jako screening hypertenze či cukrovky i ke kontrole léčby.

Albumin v moči fyziologicky (u zdravého) Do 30 mg/L
Mikroalbuminurie 30 – 150 mg/L
Proteinurie (bílkovina v moči) Nad 150 mg/L

Podívejte se, jak se vybrat správně ten nejlepší proteinový nápoj nebo, jak si udělat proteinové palačinky

Nejčastější příčiny bílkoviny v moči

 1. Infekce močových cest – zánětlivé procesy v močových cestách jsou obvykle spojeny s výskytem bílkoviny v moči. K těmto infekcím je nutné zařadit i infekce tkáně ledvin, tj. pyelonefritidy.
 2. Zvýšená zátěž organizmu – mnohdy najdeme bílkovinu v moči při stresové zátěži organizmu, či při akutních infekčních stavech. Proteinurie bývá v tomto případě pouze dočasným nálezem. Vhodné je proto po odeznění této zátěže vyšetření moči zopakovat.
 3. Vysoký krevní tlak – dlouhodobě zvýšený krevní tlak vede k postupnému poškozování ledvin.
 4. Cukrovka –dlouhé roky trvající cukrovka vede k poškození ledvinných cév a filtračních schopností ledvin. Ledviny mohou začít do moči propouštět bílkoviny a současně s tím dochází k postupnému zhoršování jejich funkcí.
 5. Glomerulonefritidy – jedná se o zánětlivá neinfekční onemocnění ledvinných filtračních jednotek, glomerulů. Některé jsou relativně nenápadné, jiné mohou zcela ustoupit, jiné však vedou k náhlému či postupnému selhání ledvin.
 6. Fokálně segmentální glomeruloskleróza – tento proces známý pod zkratkou FSGS může být samostatnou chorobou, nebo může doprovázet jiná onemocnění.
 7. Nádorové procesy v močových cestách – jakýkoliv nádor močových cest (rakovina ledviny, rakovina močovodu, rakovina močového měchýře, apod.) může být spojen s nálezem bílkoviny v moči. Důležitým příznakem je v tomto případě i nález krve v moči.
 8. Mnohočetný myelom – toto je velmi vzácná příčina bílkoviny v moči. Jedná se o nádorové onemocnění vycházející z krevních buněk, které vytváří bílkovinné protilátky (B-lymfocyty). Nádorové buňky vytváří protilátky také, ale ty jsou defektní. Malé části těchto protilátek pak pronikají do moči a odborně je nazýváme jako Bence-Jonesovu bílkovinu.

Vyzkoušeli jsme Chia Shake, unikátní dietní koktejl, který pomáhá s hubnutím

Bílkovina v moči v těhotenství

Preeklampsie je závažný stav, který postihuje v těhotenství 6 – 8 % žen. Nejčastěji se projevuje v druhé polovině těhotenství se zhoršením stavu na konci těhotenství.

Ženy s preeklampsií jsou obvykle hospitalizovány v porodnici, kde je trvale sledován jejich stav a stav dítěte. Porod je obvykle vyvoláván dříve než v termínu porodu. Při špatném stavu dítěte nebo matky je porod proveden císařským řezem. Jedinou léčbou preeklampsie je tedy porod.

Příznaky preeklampsie v těhotenství:

 • vysoký krevní tlak – tlak v klidu při opakovaném měření vyšší než 140/90,
 • zvýšené množství bílkovin v moči – pro správné hodnocení je třeba odebrat střední proud moči, popř. provést sběr moči za 24 hodin,
 • otoky – zejména obličeje a rukou,
 • nepřiměřeně velké přírůstky na váze – přírůstky vyšší než 1 kg týdně nebo 3 kg měsíčně jsou obvykle způsobeny zadržováním vody v tkáních,
 • silná bolest hlavy,
 • poruchy zraku – rozostřené vidění, chvilková ztráta zraku, citlivost na světlo,
 • mdloby, nevolnost, zvracení.

Jak je to s bílkovinou v moři u dětí?

Bílkovina v moči u dětí a možnosti léčby

Krev či bílkovina v moči se může vyskytnout při jakémkoliv zánětu v těle a v období rekonvalescence po nemoci. Někdy se moč u dětí zakalí jen přechodně po velké námaze, při horečce, přehřátí nebo naopak podchlazení. Bílkovina v moči může být i u rychle rostoucích dětí při pohybu (v noci mizí), v dospělosti se stav normalizuje.

Podívejte se, jak by se měly děti správně stravovat

Léčba závisí na vyvolávající příčině. Než budou známy výsledky vyšetření, je vhodné, aby pacient držel dietu a upravil svůj jídelníček. Odborníci doporučují snížit příjem bílkovin (maso, masné výrobky, vejce, mléko a mléčné výrobky) a vynechat alkohol. Příhodné je zařadit dostatek tekutin, ovoce a zeleniny. Úprava jídelníčku může mnohdy hodnotu bílkovin v moči upravit na přijatelnou hodnotu. Pacient by měl omezit extrémní fyzickou námahu.

Nejčastější dotazy při výskytu bílkoviny v moči

1. Jak vyřešit bez lékaře mírné zvýšení množství bílkoviny v moči?

Můžete vyzkoušet následující doporučení, která cílí na snížení krevního tlaku a zlepšení funkce ledvin:

 • snižte příjem sodíku ve stravě,
 • omezte příjem živočišných bílkoviny, můžete vyzkoušet třeba fementovanou sóju, jako alternativní zdroj bílkovin,
 • jezte rybí tuk a lněné semínko.

2. Jaké množství bílkoviny ve vzorku moči je ještě v normě?

Při běžné fyzické aktivitě člověk vyloučí 50 až 80 mg bílkovin za 24 hodin (max. 96 mg/m2 – tj. asi 150 mg).

3. Jaké jsou příznaky bílkoviny v moči?

Pokud na sobě zaznamenáte následující projevy, navštivte lékaře:

 • zpěněná a zakalená moč,
 • otoky na očních víčkách a dolních končetinách,
 • únava,
 • větší náchylnost k infekcím.

4. Projeví se nález bílkoviny vždy nějakými příznaky?

Bílkovina v moči sama o sobě nebolí ani se nijak neprojevuje. Bývá proto objevena buď při vyšetření k docela jiným účelům, nebo její přítomnost potvrdí diagnózu nemoci, která u nemocného člověka měla i jiné příznaky. Bílkovinou v moči se projevuje mnoho chorob.

42 tipů, kterými nastartujete hubnutí

Získej ZDARMA 42 tipům kterými nastartuješ své hubnutí. Na tipech jsme si dali záležet, protože chceme svým čtenářkám a čtenářům nabídnou osvědčené rady, které vám pomohou s úpravou vaší postavy.

Stačí jen níže vyplnit, kam ti máme tipy poslat.


Nejnovější příspěvky

Ebook: 42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout

42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout – ZDARMA

Proces hubnutí, není o tom, že si vezmete zázračnou pilulku a všechny „špěčky“ a povislá postava, zmizí.. Zdravý životní styl a proces hubnutí, je celek, který nejde ničím obejít.

Pokud to s hubnutím myslíte vážně, rozhodně byste měli znát těchto 42 tipů na hubnutí.