Dětská obezita a její příčiny aneb, kdo za to může + JÍDELNÍČEK

Obezitou lze nazvat stav, při kterém se v těle nahromadilo nadměrné množství tukové tkáně. Je to nejčastější chronické metabolické onemocnění ve vyspělých zemích. Pro dospělé existuje BMI tabulka, podle které lze určit, zda trpíte nadváhou nebo ne. U dětí to však není tak snadné. Protože většina dětí nemá tak rozvinutou svalovou hmotu. Tím pádem mají děti a starší osoby vyšší procento tuku a měli by mít o něco nižší BMI, než říkají obecné tabulky.

Ve všech jednotlivých letech věku dítěte se mění kritéria pro určení, jak vysoké BMI by mělo dítě mít. Do kritérií, na základě kterých je možno zjistit nutriční stav dítěte, se zařazuje také stanovení hodnoty cholesterolu, jaterní testy, obvod v pase, případně měření krevního tlaku.

Jak poznat u dítěte obezitu?

Pro úplně hrubý odhad můžete použít porovnání váhy a výšky dítěte. Spočívá v tom, že od výšky v centimetrech odečtete stovku a vyjde vám váha, kterou by daný jedinec měl mít. Tedy pokud dítě měří 145 centimetrů, mělo by mít 45 kg.

Ale ve skutečnosti by pravděpodobně mělo mít o něco méně. Pokud potomek váží více kilo, než kolik centimetrů nad metr měří, jeho váha v pořádku nebude. Pozor, nelze použít u batolat či předškoláků, kteří měří méně než 120 cm.

Znáte, tyto hlavní zásady zdravého stravování u dětí

Mnohem přesnější jsou percentilové tabulky. Najdete je v některých typech očkovacích průkazů, případně je bez problémů můžete sehnat na internetu, někdy i s aplikací na výpočet a vyhodnocení. Porovnávají výšku a váhu dětí a někdy ji rovnou vztahují k věku, díky čemuž snadno zjistíte, jak na tom váš potomek je. Pozor, některé tabulky počítají skutečně jen s váhou a výškou, jiné porovnávají již vypočítané BMI s věkem, ty jsou obecně považovány za přesnější.

Máte-li pochybnosti o hmotnosti vašeho dítěte, poraďte se s vaším obvodním lékařem, endokrinologem nebo v některé z výživových poraden.

Jaké jsou nejčastější příčiny obezity

Obezita může být způsobena geneticky, pokud mají rodiče mutaci v genu kódujícím leptin, což je hormon normálně tvořený adipocyty a secernovaný částečně do tukové tkáně.

Zatím je známo pět hlavních mutací působících lidskou obezitu, všechny se prezentují v dětství. Avšak jednotlivé genetické defekty způsobují jen minimální procento v celkové lidské obezitě.

Váha dítěte podle věku: Vytvořte u dětí správné stravovací návyky

Další příčiny dětské obezity:

  • Přejídání se
  • Nepravidelné stravování (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře)
  • Nesprávná skladba jídelníčku (Děti nepotřebují hodně cukrů. Ptáte se, proč je dítě utržené jako z řetězu? Protože dostává hodně cukru.)
  • Nedostatek pohybu (Rodič určuje, zda se dítě bude hýbat. V 99% mohou za obezitu svých dětí, právě rodiče. Říkáte si, „Moje dítě je gambler pořád hraje hry„. Kdo mu dal do ruky tablet, mobil, PC nebo konzoli? Dítě to samo nebylo, ale opět rodič je viníkem! Rodiče nastavují hranice a určují pravidla hry. Pokud dítě hodně hraje, zřejmě to bude proto, že se mu nevěnujete.)
  • Nedostatek spánku (Dnes se stává standardem, že děti chodí spát až kolem 10 večer, což je velmi rozvojově špatně. Pokud dítě tak dlouho vydrží, má zřejmě špatnou životosprávu a málo aktivity.)
  • Sedavý způsob využití volného času
  • Nevhodné vzory v rodině – nadváha rodičů, jejich nedostatečná pohybová aktivita a stravovací zlozvyky (přejídání, diety, pitný režim založený na slazených nápojích apod…

Borůvky jako nejlevnější česká superpotravina. Víte, co vše dokážou a že velmi chutnají i dětem?

Jaké jsou následky obezity?

Většina následků obezity vzniká po letech nebo dokonce desetiletích, než se stanou klinicky zjevné. Polovina dětí s nadváhou ve věku 5 – 10 let má jeden rizikový faktor, zvýšený krevní tlak, hyperlipidémii a zvýšenou hodnotu inzulínu. Děti jen s mírnou nadváhou mohou mít zvýšenou hodnotu cholesterolu LDL. Zatímco diabetes mellitus je v časném dětství téměř neznámý, rapidně stoupá u dětí s obezitou.

Jak na zdravé palačinky + 7 receptů na zdravé palačinky

Dalším neblahým důsledkem nadváhy je metabolický syndrom. Ten zaštiťuje řadu rizikových faktorů nebo nemocí, které se často vyskytují společně a které vedou k předčasným komplikacím zdravotního stavu. Pokud jste v dětství obézní, máte dle výzkumů o 20 % vyšší šanci, že budete trpět v dospělosti nádorovým onemocněním.

Další následky obezity:

  • Syndrom spánkové apnoe – krátkodobé zástavy dechu ve spánku
  • Zažívací obtíže – pálení žáhy, žlučové kameny, ztučnění jater
  • Ortopedické obtíže – artróza kyčlí a kolen, bolesti zad
  • Kožní obtíže – strie, celulitida, otoky, horší hojení ran, plísňové onemocnění, zapářka v místech tukových záhybů
  • Varixy
  • Psychické obtíže – deprese, úzkosti, nízké sebevědomí

Dětská obezita a jak s ní bojovat - Rodiče zamyslete se!

Jaká je vhodná léčba dětské obezity?

Léčba obezity je svízelná a dlouhodobá. Obezita je přibližně z poloviny daná vrozenými dispozicemi, které do jisté míry určují, jakou máme chuť k jídlu či jakým způsobem náš organismus „spaluje“ energii, kterou přijímá. Druhá polovina je daná životním stylem, tedy způsobem stravování a pohybovou aktivitou.

Léčba dětské obezity je odlišná od dospělých a závisí na věku dítěte i na motivaci jednotlivých členů rodiny k léčbě. Předškolní dítě bude například po většinu doby pod dohledem rodiny a učitelek v mateřské škole, výběr potravin a jejich množství budou tedy závislé na okolí.

Víte, vše o sacharidech? Proč jsou ty správné sacharidy důležité při vývoji, hubnutí i nabírání svalové hmoty?

Školní dítě již bývá přinejmenším několik hodin odpoledne doma samo, začíná dostávat kapesné, za které si může koupit například sladkosti. Dospívající se již osamostatňuje a vymaňuje z dohledu rodičů a přílišná kontrola mu vadí. Navíc, mnohdy děti dostávají přemrštěné částky za kapesné, což vede u dětí k většímu utrácení a kupování laskomin.

V tomto věku se již sám rozhoduje, co bude jíst a kolik toho sní. Rodiče mohou pouze částečně ovlivnit výběr potravin tím, co nakoupí a uvaří. Na druhou stranu mohou být pro dítě pozitivním příkladem, a to tím, co jedí, zda sami žijí zdravě a věnují se sportu.

Dobré výsledky zaručuje komplexní přístup:

  • racionální a vyvážená strava sestavená dle individuálních potřeb každého dítěte,
  • odbornými fyzioterapeuty vedené kondiční cvičení a pohybové aktivity přizpůsobené stavu a schopnostem dítěte,
  • odborný psychoterapeutický přístup zaměřený na posílení sebevědomí a zvýšení sebedůvěry dítěte,
  • spolupráce s celou rodinou na změně stravovacích zvyklostí a životního stylu.

Dětská obezita – ukázkový jídelníček

Ve výživě dítěte by měly být přiměřeně zastoupeny mléčné výrobky, dostatečné množství zeleniny, ovoce a cereálních výrobků. Ovoce a zelenina by měly v ideálním případě tvořit pět porcí denně. Je nutné omezit příjem soli.

Opatrně zacházejte se sladkostmi, nabízejte je jen velmi výjimečně nebo děti naučte mlsat zdravěji. Velmi důležité je dodržování pitného režimu, sladké nápoje jsou však zcela nevhodné.

Ukázkový třídenní jídelníček:

1. den

Snídaně: 1 bílý jogurt Holandia, hrst ovesných vloček, lžíce mletých ořechů a 50 g čerstvého ovoce

Svačina: čerstvá zelenina, sýr Cottage

Oběd: 200 ml kmínové polévky s vejcem, 90 g krůty na rajčatech, 2 kopečky rýže

Svačina: 2 plátky celozrnného chleba, trochu másla, 2 plátky polotvrdého sýru do 40 % tuku v sušině, ředkvičky

Večeře: 120 g pstruha na zelenině, 200 g jáhel

2. den

Snídaně: 1 kus celozrnného pečiva, 10 g másla, plátek kvalitní šunky, ovoce

Svačina: 100 ml zakysaného mléčného nápoje

Oběd: kuřecí přírodní řízek na houbách, poloviční porce rýže nebo těstovin, salát z čínského zelí

Svačina: pomazánka z polotučného tvarohu s paprikou, jablko

Večeře: zeleninový salát s tvrdým sýrem, olivovým olejem, 1 plátek křehkého chleba

3. den

Snídaně: 1 knäckebrot s míchanými vejci se špenátem, sklenice pomerančového džusu ředěná vodou
Svačina: tvaroh se strouhanou kvalitní hořkou čokoládou
Oběd: krémová brokolicová polévka, telecí maso s rýží natural, sklenice vody
Svačina: kousek celozrnného pečiva s rybí pomazánkou, kedlubna
Večeře: červená čočka s batáty, bylinkový čaj

Časté dotazy na téma dětská obezita

1. Jak řešit stravování ve škole a jak se má dítě stravovat o prázdninách?

Pohovořte si s dítětem o významu stravy a jejím vlivu na naše zdraví. Ráno připravte dítěti svačinu do školy. Například zeleninu, ovoce, knäckebrot se šunkou od kosti či žervé sýrem, hrst ořechů a ovocný čaj. O prázdninách platí stejné schéma. To znamená nejméně 5 jídel za den a pít nápoje bez kofeinu a cukru.

2. Čím nahradit zeleninu, pokud ji dítě odmítá jíst?

Zelenina je unikátní z hlediska sníženého obsahu energie, zvýšeného obsahu mikroživin, vlákniny a u některých druhů i vody. Do jisté míry lze zeleninu nahradit dužnatým ovocem, které je vzhledem k vysokému obsahu vody také chudší na energii.

Některé druhy cereálií jsou také bohaté na vlákninu, ale obsahují dost sacharidů – proto se hodí zejména ráno jako tzv. cereální snídaně (ovesné vločky, celozrnné pečivo). Kdo odmítá čerstvou zeleninu, bývá tolerantní k dušené či nakládané, a naopak.

3. Jak řešit hubnutí v případě, že k nabrání váhy došlo díky užívání léků, hormonů a léčba stále trvá?

Někteří lékaři z oboru diabetologie, kardiologie, obezitologie a alergologie si už uvědomují nezbytnost spolupráce s odborníky na výživu, kteří běžně nastavují pacientovi dietu podle rámcových doporučení lékaře. Například u potravinových alergií pomohou rozpracovat takzvanou eliminační dietu.

42 tipů, kterými nastartujete hubnutí

Získej ZDARMA 42 tipům kterými nastartuješ své hubnutí. Na tipech jsme si dali záležet, protože chceme svým čtenářkám a čtenářům nabídnou osvědčené rady, které vám pomohou s úpravou vaší postavy.

Stačí jen níže vyplnit, kam ti máme tipy poslat.


Nejnovější příspěvky

Ebook: 42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout

42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout – ZDARMA

Proces hubnutí, není o tom, že si vezmete zázračnou pilulku a všechny „špěčky“ a povislá postava, zmizí.. Zdravý životní styl a proces hubnutí, je celek, který nejde ničím obejít.

Pokud to s hubnutím myslíte vážně, rozhodně byste měli znát těchto 42 tipů na hubnutí.