Dreamly recenze: Léčí poruchy spánku, což prokazují i naše testy

Česnek kuchyňský je cibulovitá vytrvalá rostlina, která může dorůst až 1,5 metrů výšky a může ji zařadit mezi tzv. superpotraviny. Domovina česneku je zřejmě centrální Asie, dlouhou tradici však má také v oblasti kolem Středozemního moře a s velkou oblibou se využívá v zemích Asie, Afriky a samozřejmě Evropy. Psané doklady ze starověké Číny ukazují na terapeutické užívání česneku již kolem roku 2 000 před naším letopočtem.

I starověcí Egypťané znali česnek s jeho léčivými účinky a možným využitím v kuchyni.

Používali jej proti vnitřním parazitům, respiračním potížím, při špatném trávení a nedostatku energie. Ve starověkém Řecku i Římu bylo užívání česneku velice běžné, Řekové mu připisovali posilující účinky a zvýšení fyzické síly. Římané česnekem živili své vojáky na frontě k posílení a patriciové jím krmili své otroky.

Udělejte si zdravé a chutné palačinky z našich 7 receptů

Co obsahuje česnek?

Superpotravina jako je česnek obsahuje jako nejvýznamnější látku allicin, sirný derivát, který působí jako antibiotikum, antimykotikum, dále alliin, ajoen, diallyl disulfid, allylcystein, různé štěpné enzymy, polysachardidy, trietrpenové saponiny a lektiny, vitamíny z B komplexu (dále také A, C i E), proteiny, minerály (hořčík, draslík, selen, vápník, fosfor, železo, mangan, měď, jód) a ve významném podílu jsou flavonoidy a chlorofyl.

Znáte, těchto 8 výhod kefíru a tyto oblíbené recepty?

Cibule česneku má mnohé využití nejen v tradiční medicíně a vykazuje velice specifickou aromatickou vůni a chuť, která během vaření přechází do sladké. Jíst syrové se dají i listy česneku. Užívají se čerstvé a pevné, dokud rostlina ještě není zralá. Takovému česneku se říká zelený a užívá se syrový nebo tepelně upravený převážně v zemích jihovýchodní Asie jako je Vietnam, Laos, Kambodža a také na východ, v Číně.

Česnek a léčivé účinky

Během první a také druhé světové války byl česnek používán jako dezinfekční činidlo buďto vnitřně, ale také k vnějšímu užití. V lidové medicíně se doporučuje jako přírodní antibiotikum, jako antiseptikum při bolestech v krku, při katarech horních cest dýchacích, traduje se o něm, že velice dobře účinkuje při nachlazení, chřipce, působí proti nadýmání, proti kornatění tepen a vykazuje také antimykotickou aktivitu.

Víte, jak na detoxikaci organismu a proč je tak důležitá?

Lidoví léčitelé zemí kolem Středozemního moře doporučují česnek proti cukrovce, střevním a zažívacím obtížím, proti kašli a střevním parazitům. Vysoká koncentrace látek obsažených v česneku má statisticky zaznamenatelný efekt na snížení cholesterolu. Česnek se dále doporučuje ke zvýšení imunity, zesílení látkové přeměny a podpoře metabolismu při nechutenství, malátnosti a snížené chuti k jídlu.

Lidová medicína doporučuje extrakt z česneku při zvýšeném krevním tlaku, při stresu, úzkostech a k posílení kardiovaskulární soustavy. V tradičním pojetí jihoasijské kultury je česnek společně s dalšími podobnými aromatickými bylinami doporučován ke stimulaci sexuálního apetitu, vytrvalosti a schopnosti u mužů.

Nezapomínejte se alespoň jednou ročně odkyselit, pokud chcete být dlouhodobě zdraví a vitální

Protože však česnek vykazuje mírnou „protidestičkovou“ aktivitu, měli by být pacienti užívající antikoagulační léčiva opatrní, jelikož může docházet k jistým lékovým interakcím. Česnek lze užívat i zevně. Pomáhá například při léčbě bradavic, oparů a plísní. Čerstvě vymačkaná česneková šťáva pomáhá rovněž při akné.

Česnek – tradiční léčebné dávkování superpotraviny

  1. Proti kašli se doporučuje smíchat 1/4 stroužku česneku s 1 litrem mléka a trochou medu na dochucení, přičemž by se měl připravit jakýsi „lektvar“.
  2. Proti žaludečním problémům se doporučuje 1 stroužek česneku se třemi citrony a 1 litrem převařené vody také dochucené medem.
  3. K pročištění proti střevním parazitům je vhodný odvar připravený povařením 1,5 litru vody se 3 citrony a 5 palicemi česneku.

Medvědí česnek jako superpotravina?

Jaké druhy česneků zvolit a kde je nakupovat?

Nejvhodnější je organicky vypěstovaný česnek, jelikož obsahuje nejvíce sirných sloučenin a má silnější léčivé účinky. Kupujte kvalitní český česnek. Jeho výhodou je výraznější a příjemnější chuť. Je sice dražší, ale tím, že nemusí absolvovat dlouhou cestu za zákazníkem, není chemicky ošetřený jako česnek z dovozu.

Jaké BIO potraviny se vyplatí nakupovat a kde?

Pokud nemáte možnost si vypěstovat česnek vlastní, navštivte farmářské trhy, zakupte si biobedýnku z nejbližší zdravé výživy nebo si vyhledejte nejbližší pěstitele v okolí, zjistěte si na ně reference a domluvte se na pravidelný odběr. Česnek koupený v supermarketu, nikdy nebude takový jako „od babičky“.

Je-li na vás klasický český česnek příliš silný, můžete vyzkoušet česnek medvědí. Medvědí česnek je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 40 cm. Domovinou rostliny je Kavkaz a východní Evropa, ale postupem času se její geofyt rozšiřoval po celé Evropě a Asii.

Medvědí česnek má blahodárný vliv na zdraví srdce a cévního systému, podporuje oběhové funkce, přispívá k udržení normálního metabolismu cholesterolu. Podporuje odstraňování těžkých kovů z organismu, ovlivňuje funkci střev. Zajímavé je, že po užívání není uživatel cítit tak, jako po užívání česneku kuchyňského. Tinktura z medvědího česneku pomáhá při nachlazení, chřipce, ateroskleróze i astmatu.

Chcete začít hubnout? Pak nepřehlédněte těchto 10 tipů na hubnutí

Jak uskladnit česnek na zimu?

Uskladnění česneku bývá problém. Pokud není napadený vlnovníkem česnekovým, vyhovuje mu pokojová teplota, temno a sucho. Pokud napadený je, pak se právě při pokojové teplotě tento roztoč rychle množí a způsobí vyschnutí stroužků. Pak by byla lepší teplota okolo nuly při nízké vlhkosti.

Podstatou uskladnění česneku na zimu jeho důkladné osušení, kdy ho necháme zavěšený alespoň jeden měsíc v místě, kam slunce nedosáhne, ale dostatečně tam proudí vzduch. Poté česnek ostříháme (paličák) nebo ukroutíme (nepaličák). Zároveň musíme zastřihnout i kořínky.

Jak začít sportovat: 12+ tipů na pohybové aktivity

Česnek, který chceme skladovat po delší dobu, dáme do větraných nádob. Nejlépe tenká papírová krabice nebo přepravka na zeleninu. A překryjeme textilií nebo papírem. Ideální je uskladnění na místě, kde proudí vzduch. Vyschlému česneku totiž nejvíce vyhovuje teplota od 15 °C do 20 °C. Nejčastěji se ze sušených česneků tvoří vazby. Delší dobu se vyplatí skladovat spíše česnek jarní. Ozimý se navzdory těm nejlepším podmínkám kazí rychleji.

Chladnička, kde končí nejčastěji, není pro skladování ideální. Je v ní dvakrát vyšší vlhkost vzduchu než v bytě. I když česnek snese teploty kolem nuly, nenechávejte ho ani na balkoně – tam mu vadí rychlé střídání teplot a vzdušné vlhkosti.

Otestovali jsme známé ketonové diety: Ketomix, KetoFit a KetoDiet

Jak dále uchovat česnek?

Česnek si můžete i nasušit – buď doma na radiátoru, nebo jednodušeji v sušičce. Je nutné jej předem oloupat a pokrájet na tenké plátky. Sušený česnek můžete přidávat do libovolných pokrmů. Z česneku lze také jednoduše vyrobit pastu. Stačí česnek oloupat, namlít nebo utřít a smíchat jej se solí, která jej ve skleničce konzervuje. Na kilogram česneku se doporučuje 200 až 250 g soli. Celé stroužky je možné rovněž zalít olejem a přidat libovolné bylinky. Takto skladovaný se dá využít na brambory i do salátů.

Česnek byl po tisíce let využíván pro své léčebné vlastnosti, proto jej určitě řadíme mezi superpotraviny. Jeho pozitivní vliv na zdraví byl prokázán a ověřen řadou klinických studií. Rozhodně byste ho tedy měli pravidelně zařazovat do vašeho jídelníčku, pokud vám nevadí jeho výrazná chuť a zápach z úst.

42 tipů, kterými nastartujete hubnutí

Získej ZDARMA 42 tipům kterými nastartuješ své hubnutí. Na tipech jsme si dali záležet, protože chceme svým čtenářkám a čtenářům nabídnou osvědčené rady, které vám pomohou s úpravou vaší postavy.

Stačí jen níže vyplnit, kam ti máme tipy poslat.


Nejnovější příspěvky

Ebook: 42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout

42 tipů, kterých se držet, pokud chcete zhubnout – ZDARMA

Proces hubnutí, není o tom, že si vezmete zázračnou pilulku a všechny „špěčky“ a povislá postava, zmizí.. Zdravý životní styl a proces hubnutí, je celek, který nejde ničím obejít.

Pokud to s hubnutím myslíte vážně, rozhodně byste měli znát těchto 42 tipů na hubnutí.